Mutfak Dolabı

Mutfak Dolabı

 

Mutfakların olmazsa olmazı olan mutfak dolapları, pek çok mutfak eşyasını toplamaya yardımcı oluyor. Mutfak dolaplarında kullanılan malzemeler dolapların dokusunu ve kalitesini belirliyor. Mutfak dolapları, evin diğer bölümündeki dolaplardan farklı olarak daha hijyenik tutulması gereken dolap türüdür. Mutfak dolapları çok sık silinip deterjanlı suya maruz kaldığı için suya dayanıklı malzemeden üretilmesi gerekir.

 

 Mutfak Dolabı Seçimi

 

 Mutfak dolabı doğru seçilmediği zaman kısa bir süre içinde aşınabilir. Akrilik ve membran dolap kapakları ise farklı özellikler taşır. Bunların arasındaki en önemli fark ise, renk ve model konusunda oldukça kolay ayırt edilebilir.

 

 Membran Mutfak Kapakları

 

 Membran kapak kaplamalarında dolap kapaklarının üzerine farklı motif şekilleri de verilebilir. Bu da membran kapakların daha da yaygınlaşmasına neden oluyor. Aynı zamanda membran kapak üzerine renk ve model çalışmaları istenildiği gibi yapılabiliyor. Aynı zamanda membran dolap kapakları da kalite kalite üretiliyor. Bu nedenle de eğer mutfak dolabı seçiminde kaliteli ve birinci sınıf kapaklar kullanırsanız temizlik yaparken su ve deterjanla aşınma sorunu da yaşamazsınız. Bu sayede mutfak dolaplarınızı çok uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kalitesiz malzemeden yapılan kapaklar ise kısa sürede solar ve yıpranır.

 

 Akrilik Mutfak Kapakları

 

 Akrilik dolap kapaklarında ise, yoğun bir şekle ve motife rastlanılmaz. Çünkü bu ürünlerin işlenme standartları da oldukça sınırlıdır. Bu ürünler, torna makinelerinde şekillendirilemez. Akrilik kapak ve türevleri de aynı membran türlerinde olduğu gibi 1. sınıf malzemeden tercih edildiği zaman uzun ömürlü olur. Akrilik mutfak kapakları da çizilmeye karşı çok dayanıklıdır. Akrilik mutfak kapakları, yüzeyi parlak ürünlerden olduğundan leke, parmak ve toz izleri oldukça belli eder. Bu nedenle daha çok temizlik gerektirir. Bu nedenle de trafiği yoğun mutfaklar için çok önerilmez.

 

 Aynı zamanda estetik ve görüntü açısından parlak renkleri ile dahaki, modern bir hava katar. Akrilik kapaklar parlak türlerinin yanı sıra istenildiği zaman mat renkte de üretilebilir. Mat yüzeyli üretilen mutfak kapakları, leke ve el izlerini aşırı şekilde belli etmediği için yoğun bir temizlik işlemi gerektirmez. Yapısı parlak olmadığı için yüzeylerde oluşabilecek pek çok izi daha az gösterir.