Katlanır Masa

Katlanır Masa

Portatif olarak nitelendirilen ekipmanlara olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Açılıp kapanarak ya da sökülüp takılarak taşınabilir hale gelen bu ekipmanlardan biri de katlanır masalardır. Katlanır masa pratik ve kolay kullanımı sayesinde pek çok avantaja sahiptir. Bu avantajları daha yakından incelemek isteyenler eportatif.com sitesinde yer alan ürün kategorisine göz atabilirler.

Katlanır Masa Hangi Alanlarda Kullanılır?

Katlanır masa hem iç hem de dış mekanda kullanılmaya elverişli niteliklere sahiptir. Bu bağlamda, yaşam alanlarının neredeyse tamamında yer kaplamaya başlamıştır. Katlanır masanın kullanıldığı başlıca alanları; ev, ofis, bahçe, teras, balkon, piknik ve kamp olarak sıralamak mümkündür.

Katlanır masanın iç ve dış mekanlarda tercih edilmesinin birbirinden farklı sebepleri vardır. Buna göre, portatif masalar iç mekanda sahip olunan alanın en verimli şekilde kullanılmasını sağlar. İhtiyaç halinde açılan ve sonrasında toplanıp kaldırılan bu masalar dar alanlarda oldukça işlevsel bir faaliyet üstlenir. Katlanır masanın dış mekanda tercih edilmesinin başlıca sebebiyse taşınabilir olmasıdır. Buna göre katlanır masayı kapalı haldeyken; bisiklet bagajında, araba koltuğunda ve hatta elde taşımak bile mümkündür.

Katlanır masa söz konusu olduğunda taşınabilir ürünler kadar sabit ürünler kullanıldığı da görünmektedir. Duvara montelenen katlanır masalar özellikle küçük mutfaklarda oldukça işe yarar. Buna göre, masada yemek yendikten sonra toplama işi yapılır ve yerden tasarruf sağlanmış olur. Portatif masaların en büyük özelliği kullanıcısına daha geniş bir hareket alanı sağlamaktır.

Katlanır Masa Çeşitleri ve Fiyatları Nelerdir?

Katlanır masa çeşitlerini; üretim malzemesi, tasarım özellikleri ve ölçülerine göre farklı şekillerde çeşitlendirmek mümkündür. Bu bağlamda, küçük ve minimal katlanabilir masalar genellikle; mutfak, balkon, teras ve dış mekan gezilerinde tercih edilmektedir. Salon gibi büyük oturum alanlarında ise uzun katlanır masa örneklerine rastlanmaktadır. Burada kullanılan masalar farklı tasarımlarıyla dikkat çekmekte ve yemek masası olarak işlev yapmaktadır.

Katlanır masalar, tek başına satışa sunulduğu gibi katlanır sandalyeler ile takım haline de getirilmektedir. Takım halinde alınan bu portatif ekipmanlar balkonlarda ya da piknik alanlarında ev konforu yakalanmasına destek olmaktadır.

Katlanır malzemelere olan ilgi arttıkça, bu kategoriye giren ürünlerdeki çeşitlilik de doğru orantılı olarak artış göstermektedir. Buna göre, piyasada çok sayıda ve farklı niteliklerde katlanır masa ile karşılaşmak mümkündür. Ürün çeşitliliğinin fazla olması, katlanır masa fiyatlarının da geniş bir aralığa dağılması demektir. Fiyat ve performans bakımından analiz edildiğinde katlanır masalar bütçeyi aşacak derecede pahalı ürünler değildir. Bu bağlamda, her türlü gereksinimi karşılayacak fonksiyonlara sahip katlanır masalar uygun fiyatlarla satın alınabilir.

Portatif ürün çeşitleri arasında en dikkat çeken başlık katlanır ferforje masa sandalye şeklindedir. Ferforje, dövme demir ve düşük miktarda karbon içeren bir alaşımdır. Bu malzeme, mobilya sektöründe sıklıkla kullanılır. Ferforjenin görülebileceği ürünlerden biriyse katlanır sandalye ve masalardır. Bu ürünlerin genellikle iskelet kısmında metal detaylar vardır. Klasik mobilyalardan daha zarif ve şık bir tasarıma sahip olmaları sebebiyle de oldukça beğenilirler.

Katlanır Masa Ölçüleri

Portatif masa modelleri, katlanabilir masa ölçüleri göz önüne alınarak da çeşitlendirilebilmektedir. Bu bağlamda, her türlü ihtiyaca uygun olarak üretilmiş katlanır masalar bulunmaktadır. Bu masalar arasında en sık talep gören ölçüler; 80 x 120 santimetre, 50 x 80 santimetre ve 70 x 110 santimetre şeklindedir. Ancak bu ölçülerden daha yüksek ve daha düşük değerlere sahip katlanır masa modelleri de vardır.

Katlanır masa satın alınırken ölçüler konusunda ufak bir çalışma yapmakta fayda vardır. Özellikle duvara sabitlenerek kullanılacak portatif masalar mekandaki alana en uygun şekilde seçilmelidir. Aksi takdirde masa açıldığında hareket problemi yaşanabilir ya da masa katlandığında kendisine ayrılan boş alana sığmayabilir.

Katlanır masa kamp ve piknik gibi dış mekan gezilerinde kullanılacaksa da ölçü konusuna dikkat edilmelidir. Böyle durumlarda masanın kapalı halde taşınabilmesi için ne kadarlık bir alana ihtiyaç duyulduğu hesaplanmalıdır. Elde taşınacak katlanır masalar içinse mutlaka ağırlık kontrolü yapılmalıdır. Katlanır masa ölçüleri büyüdüğünde, doğal olarak masa ağırlığı da artmaktadır. Taşıma sırasında problem yaşamamak için ölçü ve ağırlık arasındaki ilişki de göz önüne alınmalıdır.

Katlanır Masa Kurulumu Nasıl Yapılır?

Katlanabilir masalar genellikle tek parça halinde satılmaktadır ve teslimat sonrasında herhangi bir kurulum yapılmasına ihtiyaç duymazlar. Ancak duvara ya da dolap içlerine montajlanması planlanan katlanır masalar için durum farklıdır. Bu tip ürünler demonte şekilde kullanıcıya teslim edilirler. Dolayısıyla katlanır masa kurulumu yapılması gerekir.

Katlanır masanın ne şekilde kurulacağı, satın alınan ürün paketi içerisinde şematik olarak anlatılmaktadır. Paket içerisinde kurulum şeması dışında genellikle; masa tablası, ayaklar, vida ve varsa diğer aksesuarlara yer verilir. Orta ve küçük boydaki katlanır masaların kurulumu için çoğu zaman bir kişi yeterli olmaktadır.

Duvara ya da benzeri bir yere montajlanması gereken katlanabilir masaların kurulumu için genellikle şarjlı bir matkaptan yardım alınması gerekir. Şarjlı matkap sırasında delme ve vida sıkma gibi işlemler hem zahmetsiz hem de hızlı bir biçimde yapılabilir. Ancak şarjlı matkaba erişimin olmadığı durumlarda uygun bir tornavidan da yardım alınması mümkündür.

Katlanır Masa Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Katlanır masa satın alırken dikkat edilmesi gereken pek çok kriter vardır. Ancak bu kriterlere bakmadan önce masanın nerede ve hangi amaçla kullanılacağına karar vermek gerekir. Katlanır masanın iç ve dış mekanda kullanılması, alınacak masanın üretim malzemesi üzerinde etkili olmaktadır. Bu bağlamda iç mekanlarda ahşap ve ferforje katlanır masa çeşitlerine yönelmek daha sağlıklı bir seçenektir. Çünkü bu üretim malzemeleriyle katlanır masa, ev dekorasyonuna daha kolay uyum sağlar ve tasarımı sayesinde de mekana şık bir hava katar. Üstelik masif ahşap ve ferforje ürünlerin kullanım ömürleri de daha uzundur. Ahşap masaların, sonradan boyanması mümkündür. Bu sebeple, kullanıcı üründen sıkıldığı zamanlarda katlanır masa yenileme işine girişebilir. Ahşap masanın boyanması, yeni bir masa almaktan çok daha tasarruflu bir adımdır.

İç mekana zıt olarak dış mekanda kullanılacak masada dikkat edilmesi gereken kriterler farklıdır. Bu bağlamda, dışarıda kullanılacak masaların; malzeme, ölçü ve ağırlığına dikkat edilmesi gerekir. Dış mekan masaları genellikle dayanıklı çelik ayaklar ile melamin yüzeyden oluşur. Bu da katlanır masanın dayanımı artıran iki farklı özellik olarak kabul edilir. Ancak ayakların metal ya da plastikten üretildiği seçeneklerle karşılaşmak da mümkündür. Dış mekan kullanımına uygun olarak tasarlanan katlanır masa ayaklarının çelik ya da farklı bir materyalden üretilmesiyse fiyat üzerinde doğrudan etki yapmaktadır.

Portatif masaların temel kullanım amacı, yerden tasarruf sağlamaktır. Ancak dışarıda kullanılacak masalarda buna ek olarak ağırlık kontrolünün yapılması gerekmektedir. Ortalama ölçülere sahip katlanır masa ağırlıkları 3 kilogram ile 6 kilogram arasında değişmektedir. Bu ağırlık masanın 2 – 4 ya da 4 – 6 kişilik olması durumda artıp azalabilmektedir.

Katlanır masalar genellikle katlanır sandalyeler ile takım halinde kullanılmaktadır. Bu sebeple masa ve sandalye yüksekliklerinin de birbiriyle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.