Kamp Yatağı

Çadır kamplarının olmazsa olmaz malzemeleri arasında kamp yatağı ve kamp matı gelmektedir. Kampçılar, seyahat ve depolama durumlarına göre bu iki üründen herhangi birini kullanabilmektedir. Daha konforlu bir kullanım sunan ve evdeymiş hissiyatı vermeyi başaran kamp yatakları, farklı model ve seçenekleriyle ihtiyaç duyanların hizmetine sunulmaktadır.  

Kamp Yatağı Nedir?

Kamp yatağı, kampçılar ve gezginler tarafından sıklıkla kullanılan bir ekipmandır. Yaygın tiplerinde yataklar hava kullanılarak şişirilirler. Bu hava aynı zamanda zemin yüzeyiyle vücut arasındaki dolgu ve ısı yalıtımını da sağlar. Kamp yatağını en sık kullanan kişiler; doğa sporcuları, yürüyüşçüler, kampçılar, gezginler ve bütçeye dikkat eden gezginlerdir. Kamp yatağı, kullanıcıya rahat bir uyku ve oturum alanı sağlar. Uyku vakitlerindeyse yalıtım yapması sebebiyle vücut ısısının aşırı derecede düşmesini engeller. Çünkü hava basit fizik kurallarına göre en iyi yalıtım malzemelerinden biridir.

Piyasada her ihtiyacı karşılayabilecek nitelikte ve çok farklı seçeneklerde kamp yatağı vardır. Bu noktada kamp yatağının uyku matları ile karıştırıldığına da sıkça rastlanmaktadır. Uyku matı ve kamp yatağı arasındaki temel farklılık uyku matının en fazla birkaç santimetre kalınlıktaki köpük bir malzemeden oluşmasıdır. Bu matlar şişirilemez ve havayla doldurulamazlar. Dolayısıyla da ısı yalıtımı sağlayamazlar.

Kamp Yatağı Nasıl Şişirilir?

Kamp yatağı şişirilme özelliği bakımından elle ve kendi kendine şişen yataklar olmak üzere iki başlığa ayrılırlar. Buna göre, el ile şişirilen kamp yatakları şişmek için dışarıdan gelecek bir basınca ihtiyaç duyarlar. Bu basınç genellikle kamp yatağı şişirme pompası kullanılarak elde edilir. Kamp yataklarının ucunda bulunan delik sayesinde pompa yatağa takılır ve şişirme işlemi başlanır. Kamp yatağı ve pompa boyutuna da bağlı olarak şişirme işlemi ortalama 5 ile 10 dakika içerisinde tamamlanmış olur.

Kendi kendine şişebilen kamp yatakları, daha çok araçsız seyahat eden kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu yatakların uç kısmında yüksek hacimli bir kapakçık bulunur. Bu kapakçık sayesinde el ile müdahaleye ihtiyaç kalmadan yatak kendiliğinden havayla dolar. Kendi kendine şişen kamp yatakları oldukça hafif ve sırt çantasında taşınabilecek hacimdedirler. Bu bağlamada, söz konusu yatakların ağırlığı maksimum700- 800 gram kadar olmaktadır.

İyi Bir Kamp Yatağı Hangi Özellikleri Taşımalıdır?

İyi bir kamp yatağı; kişinin fiziki özelliklerini karşılayabilecek yapıda olmalıdır. Ancak kamp yatağından beklenen performansın alınabilmesi için ürünün kullanılacağı arazinin yapısı ve mevsim şartları da göz önüne alınmalıdır. Buna göre sıcak havalarda ve düz arazilerde birkaç santimlik kamp matı bile yeterli olur. Ancak engebeli arazilerde ve soğuk havalarda kalın bir kamp yatağı kullanılması gerekir. Kamp yatağı hem zemin yüzeyinin fiziksel acı vermesini engeller hem de vücut ısısını korumaya yardımcı olur.

Kamp yatağının tek başına kullanılması bazı zamanlarda yeterli olmayabilir. Bunun için kamp yatağının yanı sıra ihtiyaca uygun yatak aksesuarlarının da alınması gerekir. Bu aksesuarlara örnek olaraksa; şişme yastık, boyun yastığı ve uyku tulumu verilebilir. Sonuç olarak ideal kamp yatağı; bulunan arazinin yapısı, mevsimsel hava şartları ve yatağı kullanan kişinin fiziksel özelliklerine bağlı olarak değişmektedir.

Kamp yatağı ölçüleri, yatağın çift kişilik ya da tek kişilik olmasına göre değişmektedir. Bu bağlamda tek kişilik yataklar genellikle 70 santimetre en boyutuna sahiptir. Çift kişilik kamp yataklarında ise değişken aralıklarla karşılaşmak mümkündür. 120 santimetre genişliğinde çift kişilik kamp yatağı bulunabileceği gibi 140 santimetre genişliğinde bir yatak bulabilmek de mümkündür. Ancak bu değerler yetişkinler için üretilen kamp yatağı ölçülerdir. Söz konusu bebek kamp yatağı olduğu ölçüler doğal olarak bir miktar azalmaktadır.

Kamp Yatağı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kamp yatağı basit bir düzenek olarak görülse de satın alınırken titiz davranılması gereken bir ürün çeşididir. Bu bağlamda kamp yatağı alacakların; taşıma, ağırlık, şişme özelliği, rahatlık, fonksiyon ve yalıtım gibi özellikleri irdelemesi gerekmektedir. Alışveriş öncesinde kamp yatağının nerede kullanılacağına ve yataktan hangi performansın beklendiğine karar verilmesi gerekir.

Uzun yürüyüşler gerektiren bir seyahat için en ideal ürün, ince kamp yatağı olarak kabul edilir. Bu tip yataklar hafif bir yapıda oldukları için sırt çantasında taşımaya oldukça elverişlidir. Üstelik ince olmasına rağmen zeminden dolayı hissedilecek rahatsızlıkların da minimum düzeye inmesine yardımcı olur. Ancak dağ kamplarında, soğuk havalarda ve aktiviteli gezilerde kamp yatağının nispeten daha konforlu olması beklenir. Kalın sayılabilecek kamp yatakları böyle gezilerde; dinlenmeye yardımcı olur, uyku kalitesini artırır ve üşüme gibi problemlerin de önüne geçer.

Kamp ve diğer seyahatlerde konaklama için çadır kullanılacaksa, kamp yatağı ve çadır boyut açısından mutlaka uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde yatak çadıra sığmayabilir ya da çadır içerisinde çok fazla boş alan kalabilir. Bu sebeple kamp yatağı almadan önce kullanılacak çadırın taban boyutlarının öğrenilmesi gerekir. Araç ile seyahat edilen gezilerde taşıma ve depolama problemi olmadığından kamp yatağı seçilirken daha özgür davranmak mümkündür. Bu bağlamda, yaz ve kış mevsiminde kullanılabilen çift taraflı ve kalın yataklardan faydalanmak en iyi seçenektir.

Çadır, sandalye, masa ve kamp yatağı gibi kampçı ekipmanlarının ortak özelliği tamir edilmeye uygun olmasıdır. Bunlar arasında yer alan kamp yataklarının en büyük sorunuysa delinebilmesidir. Yatakta açılan en ufak bir delik bile uyuyup uyanıncaya kadar hava kaybedilmesine sebep olur. Böyle durumlarda şişme yatak onarım seti, kullanıcının yardımına koşmaktadır. Onarım setinde yer alan ürünler sayesinde kamp yatağı tamiri kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Yataktaki delikler uygun nitelikteki ürünlerle tıkanmakta ve buradan hava kaybedilmesinin önüne geçilmektedir.

Kamp Yatağı Fiyatları

Kamp yatağı fiyatları minimum ve maksimum değerler arasında geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Bu noktada fiyatların artıp azalmasına neden olan pek çok faktör göze çarpmaktadır. Yatağın markası, modeli, büyüklüğü ve yüksekliği; kamp yatağı fiyatları üzerindeki en büyük etkenlerdir. Yatağın boyutu ve kalınlığı arttıkça, kullanım konforu ve yalıtım özelliği gelişmektedir. Dolayısıyla bu tip yatakların fiyatları diğerlerine nispeten daha yüksektir.

Kamp yatakların el ile şişirilmesi ya da otomatik olarak kendiliğinden şişmesi de fiyatları etkileyen bir diğer özelliktir. Bu bağlamda, aynı markaya bağlı iki üründen el ile şişirenlerin otomatik şişen kamp yataklarından daha uygun fiyata satıldığı görülmektedir. El ile şişen yataklarda ise kamp yatağının dışında ekstra şişirme pompası alınmasına ihtiyaç duyulur. Bu noktada kullanıcılar herhangi bir ürünü seçmeden önce fiyat ve performans analizi yapmalıdır.

Kamp matları da zaman zaman kamp yatağı kategorisine dahil edilen ürünlerdir. Bu bağlamda düşük bütçeli kullanıcılar ya da depolama ve taşıma sıkıntısı olan kişiler kamp matlarını gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Ancak kamp matlarından kamp yatağından alınan performansın beklenmesi son derece yanlıştır. Matlar ince yapıları nedeniyle kış aylarında ve dağlık arazide yapılan geziler için yeterli gelmeyebilir. Bu ürünler hava ile şişirilmediği için de uyku esnasında kaybedilen vücut ısısına etki etmezler. Dolayısıyla taşıma ve depolama alanı olduğu sürece kamp yatakları matlara göre daha büyük bir konfor alanı sağlarlar.