Bar Sandalyesi

Bar Sandalyesi

Bar sandalyesi kullanıldığı her ortama ayak uydurabilen ve tarz yaratabilen bir üründür. Bu ürün sayesinde daha yüksek oturaklar kullanılarak kişilerin kendilerini rahat hissetmesini sağlar. Şık tasarımları, boyutları, renkleri ve çeşitleriyle herkes tarafından sevilen bar sandalyeleri hem iç hem de dış mekanlarda kendini göstermektedir.

Bar sandalyeleri ortama şıklık katmak, dar alanları daha geniş kullanabilmek ve iç dekorasyonu sağlayabilmek için oldukça avantajlıdır. Geniş müşteri kitlelerine hitap eden boyutlarıyla pek çok yerde bar sandalyeleri ve masaları bir arada görülür. Ayrıca ev içinde salon, balkon ve mutfak gibi alanlarda da bar sandalyeleri sayesinde şık bir görünüm elde edilebilir.

Bar Sandalyesi Boyutları

Bar sandalyeleri diğer sandalyelere oranla daha yüksektir. Bu sebeple bar sandalyelerinde ayak ve bacak bölümlerindeki uzunluk daha fazladır. Bar sandalyelerinde ayaklar genellikle havada kalacak ya da sandalyenin bir bölümüne yaslanacak şekilde tasarlanır.  

Bar sandalyesi yükseklik ölçüleri her boydaki kişiye uygun olması adına ortalama 70-80 cm arasında olacak şekilde üretilmektedir. Kısa sandalyeler standartlaştığı ve uzun sandalyeler de kullanım açısından zorluk yaratacağı için 80 santimetrenin üzerine çıkılmamaya dikkat edilir.

Bar sandalyesi yüksekliği arttıkça kullanımı zorlaşacağı için sandalyelerin kaymaması adına yere sabitlenir. Bu sabitlenme sayesinde sandalyelere çıkarken veya sandalyelerden inerken kayma riski yaşanmamış olur. Özellikle çocuklar bu sandalyelere oturmak zorunda kalırsa hareketsiz olanlar tercih edilmeli ve mutlaka ebeveynleri tarafından desteklenerek oturtulmalıdır.

Bar sandalyelerinde yükseklik değişken şekilde ayarlanabilir. Bu sandalyeler özellikle kalabalık kullanılan ortamlarda her boydaki kişiye uygun olmasıyla tercih edilir. Uzun boylu kişiler sandalyeyi daha yüksek kullanarak bacak rahatlığı sağlarken, kısa boylu kişilerde tam tersi olabilmektedir.

Bar Sandalyesi Kılıfı

Bar sandalyeleri hem evlerde hem de dış mekanlarda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Yüksek masalar ve yüksek sandalyeler kişilerin psikolojisini olumlu yönde etkileyerek havalı bir ortam oluşturur. Böylelikle özgüvenin artmasına yardımcı olarak kullanılan mekanların daha çok sevilmesine yol açar.

Bar sandalyeleri yalnızca demir ve ahşaptan oluşabileceği gibi minderlerle özelleştirilebilir. Bu minderler ve sandalyeler için özellikle ortam değişikliği yaşanmak istediğinde bar sandalyesi kılıfı kullanılır. Farklı bar sandalyesi boyutlarına uygun olarak kullanılabilen kılıflar, eskimiş sandalyelerin değerlendirilmesini sağlayarak fazla masraftan kurtarıcı olur.

Bar sandalyesi gri rengine çok yakışmakta olduğu için kılıflar arasında en çok gri rengi seçilmektedir. Renkli, şık, sade, süslü, açık ve kapalı alanların tamamına uyum sağlayabilen gri tonları sayesinde kumaşın tuttuğu kir yoğun olarak görünmez. Her zamanki aralıkta kılıfların yıkanmasıyla birlikte uzun süre kullanım şansı sunar.

Bar Sandalyesi Nasıl Sökülür?

Bar sandalyeleri dış alanlarda ne kadar yoğun kullanılıyorsa evlerde de o kadar yoğun şekilde kullanılmaktadır. Ofiste, mutfakta, çalışma odasında, salonda ve balkonda yaygın kullanımının sebebi hem rahat olması hem de fazla yer kaplamamasıdır. Ancak bazı durumlarda bar sandalyelerinin sökülmesi gerekir.

Merak edilen bar sandalyesi nasıl sökülür sorusunun cevabı oldukça basittir. Ofis koltuğu şeklindeki bar sandalyesi sökülürken ilk olarak koltuktan başlanır. Sorun yaşanan yer koltuksa daha fazla sökmeye gerek yoktur. Yeni bir koltuk alarak veya bar sandalyesi tamiri eski haline gelen ürünün kullanımına başlanabilir.

Bar sandalyelerinde sorun sırt bölümündeyse sandalyenin altında vida varsa vidaların sıkılması veya değiştirilmesi gerekir. Sorun ayak kısmındaysa uygun yapıştırıcılar kullanılabilmektedir. Ancak bar sandalyesindeki asıl sorun dengeyse, sandalye yere sabit bir şekildeyse, sandalyenin yerden sökülmesi gerekir.

Bar sandalyelerinde yaşanan sorun kullanıcı hatası değilse ve sandalyenin kendisinde oluşan mekanik bir problemse, yetkili servislerle iletişime geçilebilir. Garantisi devam eden ürünlerde saklanan garanti belgeleri kullanarak değişim ya da iade talebinde bulunabilir. Koltuk kullanılmaya devam edilecek bir haldeyse gerekli tamir işlemlerinden sonra kullanılmaya devam edilebilir.

Bar Sandalyesi Dwg

İç mimarlar ve eşya tasarımı yapan diğer kişiler tarafından çokça kullanılan dwg, bir dosya formatıdır. Bu format ürünlerde özel çizim yapılmasını sağlayarak yanına ve üzerine yerleştirilecek ürünler hakkında ön bilgi oluşmasını sağlar. Yaygın olarak kullanılan bar sandalyesi dwg tasarımları sayesinde dekorasyon yapılması gereken durumlarda uygulanacak planı oluşturur.

Bar sandalyeleri tasarımları farklı, yükseklikleri değişken, rahatlığın ön planda olduğu oturma gruplarıdır. İç ve dış alanlardaki kullanımı hem moda açısından hem de dekorasyon açısından oldukça değerlidir. Küçük yer kaplaması ve şık durması sebebiyle bar sandalyeleri sürekli kullanılır. Üstelik istenen herhangi bir ortama uyum sağlayabilmesi için yalnızca boyunu ayarlamak yeterlidir.

Bar sandalyeleri için yapılan tasarımlarda genellikle masalar da kullanılır. Bir sandalyenin rastgele üretilmesi doğru değildir çünkü hangi masa gruplarına uyum sağlayacağı belirsizleşir. Hem boyut hem de uzunluk olarak genellikle bar masalarıyla kullanılan sandalyeler, kullanılan ürüne göre standart masalara da uyum sağlayabilir.

Dwg çizimleri teknik çizimler olduğu için yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayan kişilerin yapması uğraştırıcıdır. Ancak bir ön bilgi edinerek ve deneyimli kişilerden yardım alarak özel tasarım bar sandalyesi üretimi mümkündür. Kişinin tam zevkini yansıtan, eşyalarla uyum içinde olan sandalyeler için ilgili firmalar üretim yapabilmektedir.

Bar Sandalyesi İstanbul

Bar sandalyesi ülkemizde pek çok ilde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Barlarda, kafelerde ve restoranlarda yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra, ev ve iş yerleri, ofisler ve çalışma odalarında dekorasyon tamamlayıcı bir parça olarak yer alabilir. Özellikle dış mekanları fazla olan, iş yaşamının ofislerde yaşandığı illerde bar sandalyesi yapımı ve kullanımı yaygındır.

Bar sandalyesi İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Eskişehir ve diğer şehirlerde de kullanıma uygundur. Büyükşehirlerde farklı bar sandalyesi boyutları ve tasarımları kullanılarak fark yaratacak alanlar oluşturulur. Göz uyumunu tam sağlayan, uzun süre oturmaya ve üzerinde vakit geçirmeye yardımcı olan sandalyeler sayesinde tasarımların eksiklikleri giderilmiş olur.

Bar sandalyesinin kullanımı son yıllarda yaygınlaşmış ve hemen hemen her yerde görülür hale gelmiştir. Herkesin sevdiği, beğendiği ve hoşuna gittiği koltuklar sayesinde içinde bulunan alanda uzun vakitler geçirilmektedir. Ayrıca farklı sandalye tasarımları olduğu yerde kalmamakta, çekilen fotoğraf ve videolar sayesinde sosyal medyada da gündem olmaktadır.

Bar sandalyeleri uygun fiyatlarla satılmasına rağmen yapılan özel tasarımlarda veya bazı markalarda daha yüksek fiyatlar görülebilir. Bunun sebebi kullanılan malzeme kalitesi, marka ismi, dayanıklılık süresi veya garanti belgesidir. Ancak her bütçeye uygun olarak bulunabilen sandalyeler sayesinde ister çok şık bir restoranda ister yalnızca evdeki bir masada bar sandalyeleri rahatlıkla yer alabilir.

Bar kültürünün yaygın olduğu İstanbul, İzmir ve Ankara’da bar sandalyelerine ulaşmak daha mümkündür. Ancak diğer şehirlerde yaşayan kimseler için bar sandalyelerini kullanmak imkansız değildir. Gelişen teknoloji sayesinde internet alışverişi kolaylaşmış, kapıda ödeme veya banka kartlarıyla satın alma işlemleri yalnızca birkaç dakika içinde tamamlanır hale gelmiştir.

Bar sandalyesi İngilizce dilinde kullanılan bar isminden adını almaktadır. Bu sebeple özelikle alkollü mekanlarda barın hemen yanında yer alması gerektiğini düşünür. İç mimarlar ve tasarımcılar sayesinde bu yargı yıkılmış, bar sandalyeleri her alanda kullanıma uygun hale getirilmiştir. Yalnızca yetişkinler için değil çocuklar için de uygun bar sandalyeleri bulunmaktadır.