Bar Masası

Bar masaları şık tasarımlarıyla çeşitli kullanımlara uygun ürünlerdir. Özellikle dar alanların daha kullanışlı hale getirilebilmesi amacıyla kullanılır. Bistro masa olarak bilinen bar masaları, daha yüksek olmasıyla diğer masalardan ayrılmaktadır. Hem iç hem dış mekanlarda kullanılabilirliği sayesinde, farklı tasarım ve modellerle modası eskimeyecek ürünlerden biri olarak kabul edilir.

Bar Masası Standart Ölçüleri

Bar masaları pek çok alanlarda farklı ölçülerde kullanılabilmektedir. Genel olarak genişliği kısa ancak boyu uzun olan masalar bar masaları olarak bilinmektedir. Bar masası standart ölçüleri için yükseklik en az 90 santim olmalıdır. Ancak özel üretimlerde bu uzunluk azalabilmektedir.

Bar masaları farklı şekillerde üretilebilen ürünlerden biridir. Kare, dikdörtgen, yuvarlak türleri en kullanılan çeşitler arasındadır. Bu masa çeşitleri kullanım alanlarına bağlı olarak üretilmektedir. Alkol masaları genellikle dikdörtgen şeklinde olurken, evde kullanılan bar masaları kare şeklindedir. Ayrıca 70x70 cm ölçülerinde kullanım kolaylığı oldukça tercih edilmektedir.

Mutfak bar masası ölçüleri standart olarak 74 cm şeklinde belirlenmiştir ve üretimler bu şekilde yapılmaktadır. Mutfakların daha geniş ve kullanılabilir alana sahip olabilmesi için uygun sandalyeler bulunarak çeşitli dekorasyonlar yapılabilmektedir. Mutfak bar masası yüksekliği normale yakın olmasına rağmen genişliği mekan masalarına göre daha fazladır.

Salon bar masası masanın konumlandırıldığı yere göre değişik şekillerde tercih edilebilmektedir. Bir yemek veya oturma masası tercih edilirken rahatlık sağlanması için daha enlemesine geniş ve boylamasına kısa olan masalar kullanılmalıdır. Duvara yaslanmış, alkol tüketimi için yapılmış loca bar masası çeşitleri daha yüksek boylara sahip olmalı ve doğru sandalyelerle kullanılmalıdır. Bu sayede salonların daha şık ve geniş görünüme sahip olması sağlanır.

Herkesin merak ettiği bar masası yüksekliği ne kadardır sorusunun cevabı ortalama 70-90 cm arasında olarak verilir. Ancak özellikle evlerde ve iç mekanlarda kullanılan masalar özel üretimlerdir. Mekan genişliğini sağlamak ve küçük alanları değerlendirmek amacıyla ölçülü şekilde ilgili firmalar tarafından tasarlanır.

Bar masaları farklı alanlar için kiralanmaya uygundur. Yuvarlak masalar daha geniş kitleler için uygun olduğu gibi dikdörtgen ve kare masalar daha az kişiler için kullanılır. En uzunlukları küçük masalarda yaklaşık 50 cm, yuvarlak masalarda yaklaşık 100-150 cm ve geniş dikdörtgen masalarda yaklaşık 2 metre olarak kullanılmaktadır.

Bar Masası Kiralama

Bar masaları pek çok davette, kutlamada, özel günlerde mekan kiralamalarında oldukça tercih edilmektedir. Bar masası kiralama işlemi genellikle kurumlar arasında yapılsa da bahçe sahibi olan kişilerin de kolaylıkla yapabildiği bir durumdur.

Kiralanan bar masası ve sandalyesi ölçüleri birbiriyle uyumludur. Bireysel zevklere göre diğer takımlarla birleştirildiğinde her iki yüksekliğin de eşit olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede şık görünüm ve rahatlık bir arada sağlanmış olur.

Kiralama işlemi yapılan bar masalarının sağlamlığı kontrol edilmelidir. Sallanan masalar üzerinde yer alan yiyecek ve içeceklerin dökülmesine sebep olabilmektedir. Masanın yapılma materyalinin istendiği gibi olması, ölçünün yeterli rahatlıkta olması kiralama işlemlerinde en önemli konudur.

Kiralanan masalar istenen desene sahip değilse bir örtü yardımıyla konsepte uyum sağlayabilmektedir. Masanın şeklinin kaybolmaması içi kullanılan örtülerin kısa olması veya masanın altından toplanmış olması gerekir. Bu sayede daha şık ve canlı bir görünüm elde edilerek misafirlerin beğenisini kazanan bir ortam oluşturulur.

Bar masaları 2, 4, 6, 8 ve 10 kişilik gruplar için idealdir. Masa uzunluğunun çok büyük tutulmaması kişilerin birbiriyle yakın olmasını sağlarken, büyük tutulması sosyal mesafenin korunmasına yardımcı olur. Arkadaş grupları için daha yakın mesafe tercih edilirken resmi ortamlar ve iş toplantıları için daha geniş masalar ideal olmaktadır.

Bar Masası Dwg

Özel sipariş hazırlanırken dosyanın dwg formatında olması oldukça önemlidir. Dwg hem tasarımı kolaylaştıran hem de üretimde ayrıntıların göründüğü bir biçimdir. Bar masası dwg dosyası şeklinde hazırlanırken sandalyeyle uyumuna daha kolay karar verilir.

Dwg dosyaları masaların bitmiş halini çizgilerle göstererek kullanılacak alanlarda nasıl bir duruşa sahip olacağını da anlatır. Birden fazla masanın yan yana durduğu ve sandalyelerin nasıl yerleştirilmesi gerektiğini de gösterir. Üretim aşamasından sonra yapılacak dekorun, öncesinde belirlenmesini sağlayarak iş yükünü azaltır.

Dwg dosyaları dar alanlar için yapılan çizimlerde daha yaygın olarak kullanılır. Duvar çıkıntılarının ve girintilerine yerleştirilecek masaların tam ölçüye uygun şekilde üretilmesini sağlar. Ayrıca bir teknik çizim olduğu için genellikle iç mimarlar ve endüstriyel tasarım bölümü mezunları tarafından yaygın olarak kullanılır.

Paletten Bar Masası

Paletten yapılan bar masalarının diğer masalardan farkı ahşap olmasıdır. Doğal ortam sevenler, kahve tonlarıyla yumuşak bir alan yaratmak isteyen kişiler paletten bar masası tercih etmektedir. Özellikle müşterilerin kullanımına sunulacak alanlarda yiyecek ve içeceklerin deforme etmesi daha zor olan ahşap masalar kullanılır.

Barlarda kullanılan ahşap masalar daha samimi bir ortam oluşturmayı hedefler. Hem alkol tüketimi hem de psikolojik rahatlığın sağlanmasını kolaylaştıran kahve tonları, ahşap masalar sayesinde kendini gösterir. Ayrıca kir tutma eğilimi göstermeyen ahşap masalar temizlik açısından da oldukça kolaydır.

Palet bar masaları pek çok iç mimar tarafından dekorasyon ürünü olarak tercih edilir. Hem renkli ortamlarda uyum sağlayan hem de loş ortam oluşturabilen masalar tamamlayıcı görev görür. Doku detayları sayesinde sıcak bir görünüm elde ederek geniş müşteri kitlesine ulaşmayı hedefler.

Ahşap bar masaları görünüşlerinin yanında pek çok özelliğe sahiptir. Bunlardan ilki, özel tasarımlar için yapılan masalarda bir uyumsuzluk göründüğünde kolayca işlemden geçebilmesidir. Parlaklığını yitirdiği zamanlar bir cila yardımıyla ilk andaki görünümüne ulaşılabilir. Ayrıca herhangi bir parçada sorun yaşanırsa tamiri oldukça kolaydır.

Palet bar masaları genellikle 50x150 cm olarak kullanılır. Şık görünümlere sahip olduğu için barlarda yapılan düzenlemelere de uygundur. Yükseklikleri 100-110 santimetre arasında değişiklik göstermekte olduğu için istenen konsepte kolayca uyum sağlamaktadır.

Rattan Bar Masası

Rattan yapılmış bar masaları örgü şeklinde olduğu için en çok tercih edilen modellerden biridir. Fiyatları ahşap ve metal masalara göre daha yüksek olmasına rağmen daha uzun ömürlü ve dayanıklı ürünlerdir. Ayrıca geri dönüşüme açık şekilde üretilerek çevreye daha yararlı hale gelmektedir.

Rattan bar masası pek çok özelliğe sahiptir. Bu özelliklerden ilki hem dış hem de iç alanlarda rahatlıkla kullanılabilmesidir. Nemlenme yapmayan esnek kumaşı sayesinde eskime yapmamaktadır. Sıcak ve soğuk havalarda rahatlıkla kullanılabilmesiyle ticari alanlar, ev bahçeleri, havuz başlarında oldukça tercih edilir. Her daim şıklığı ve rahatlığı bir arada isteyen, gösteriş ve canlı renklerden uzak duran kişiler için en uygun bar masasıdır.

Rat kullanılarak yapılan masalar dekorasyonlarda önemli bir yer tutar. Ortamın klişe tasarımlardan uzak ve daha şık görünmesini sağlamasının yanı sıra, renkleriyle de ferahlatıcıdır. UV ışınları karşısında renk solması, yıpranma ve yırtılma gibi sorunlar yaratmaz. Böylelikle uzun süre dışarıda kalan masalarda bile uzun süreli kullanım garantileri olur.

Örgü şeklinde görünen bar masalarında temizliği kolaylaştırmak amacıyla yüzeye bir cam eklenebilmektedir. Hafifliği sebebiyle rüzgara karşı daha dayanıklı olması için paslanmaz metaller ve alüminyum kullanılarak alt kaide oluşturulur. Bu sayede dengesini koruması kolaylaşarak masa üzerinde yer alan yiyecek ve içeceklerin dökülmesine engel olur.