bahçe orta sehpası

Bahçelerde masa veya sandalyelerin yanına bahçe orta sehpası tercih edilebiliyor. Küçük bahçe veya balkonlar için bahçe balkon sehpası daha çok ilgi görüyor. Masalarla alanı daraltmak yerine daha kompakt ve kullanışlı olan sehpa modelleri tercih ediliyor. Bu yazımızda bahçe için sehpa çeşitleri hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

 

Bahçe Zigon Sehpa

Konutlarda vazgeçilmez küçük mobilya gruplarından olan zigon sehpa modelleri, bahçe mobilyası sehpası olarak da öne çıkıyor. İç içe geçmeli 3-4 farklı ebatta sehpadan oluşan modeller, bahçe ve balkonlarda masa ihtiyacını karşılayabiliyorlar.

 

Zigon sehpa modellerinin farklı tasarım ve modelleri bulunuyor. Sehpalar genellikle dikdörtgen şeklinde olsa da kalpli, yuvarlak, oval, dalgalı çeşitleri de bulunuyor. Ahşap ve cam modeller daha ağırlıklıdır. Ferforje metal veya ahşap ayaklı oluyorlar.

 

Mermer görünümlü bahçe zigon sehpa modelleri açık alanlar için farklı bir hava oluşturuyor. Sandalyelerin rengine göre siyah veya beyaz zeminli mermer deseni mükemmel bir kombin oluşturuyor. Zarafeti ön planda tutanlar için beyaz gövdeli krom ayaklı modeller bulunuyor. Bu modeller birbirine geçmeli 4 adet sehpadan oluşuyor.

 

Bahçe Sehpa Modelleri

Bahçe sehpa modelleri geniş bir yelpazeye sahiptir. Her türlü ihtiyaca ve zevke yanıt veren modeller bulunuyor. Modeller arasında garden orta sehpa ve bahçe yan sehpa çeşitleri bulunuyor. Bahçe sehpa modellerini şöyle sıralayabiliriz;

1- Ahşap sehpalar; Ahşabın doğal görünümünden vazgeçilmeyenlerin tercihidir. Doğal rengi dışında, beyaz, krem renkleri de mevcuttur. 40x40 cm ile 60x90 cm arasında farklı ebatları bulunuyor. Küçük modelleri yan sehpa olarak kullanılabiliyor. Büyük ebatlı olanların altında gazete, dergi, aksesuar konulmasını sağlayan alt bir tabla daha bulunuyor.

 

Ahşap sehpaların ayakları ahşaptan olsa da farklı tarz isteyenler için ferforje veya alüminyum ayak seçenekleri de bulunuyor. Katlanan modelleri hem masa hem de orta sehpa olarak kullanabilirsiniz.

 

2- Plastik sehpalar; Bahçe ve balkonlar için plastik masa modelleri olduğu gibi plastik bahçe sehpaları çeşitleri de bulunuyor. Plastik sehpalar özel polipropilenden üretiliyorlar. Her türlü hava koşullarına karşı dayanıklıdırlar. Farklı renk seçenekleri bulunsa da beyaz rengi en çok tercih edilendir.

 

Plastik sehpa modelleri arasında rattan hasır bahçe sehpa çeşitleri öne çıkıyor. Plastik enjeksiyon baskı tekniğiyle hasır örgü görünümü verilmiştir. Örneğin hasır örgü veya sade plastik bahçe sehpası 50*50*40 cm ölçülerinde yan ürün olarak ihtiyacı karşılayabiliyor.

 

3- Cam sehpalar; Camın parıldayan ve narin özelliğinden vazgeçemeyenlerin tercihidir. Zigon ve tekli olarak satılmaktadır. 60x90 ölçülerinde orta sehpa olarak veya 40x40 yan bahçe sehpa olarak kullanacağınız modelleri bulunuyor. üst tabla tamamen cam olabildiği gibi metal, ahşap çerçeve üzerine oturtulmuş modelleri de bulunuyor.

 

4- Metal sehpalar; Açık alanlar için metal aksamlı bahçe mobilya sehpası modelleri daha çok ilgi görüyor. Ferforje, döküm ve alüminyum gövdeli modeller orta veya bahçe servis sehpası olarak kullanılıyorlar. Alüminyumun kolay işlenebilirliği, kullanım kolaylığı ve hafif olması nedeniyle ticari işletmeler alüminyum bahçe sehpa çeşitlerini tercih ediyorlar.  Metal sehpaların gövde ve ayakları metalden olmasına rağmen tablaları cam, masif, mermer, ahşap olabiliyor. Mobilyalarınıza uyum sağlayacak, zevkinizi yansıtacak modellerden birini seçebilirsiniz.

 

Bahçe Sehpası Yapımı

Marangozluk işleri elinizden geliyorsa bahçeniz veya balkonunuz için ahşap bahçe sehpa yapabilirsiniz. Marangozdan veya yapı marketten kullanacağınız ölçüde tahta kestirerek, satın alabilirsiniz. Yan sehpa yapmak istiyorsanız 40x40x50,orta sehpa yapacaksanız 60x90x50 cm ölçülerinde olması yeterlidir.

 

Sehpanızı orta masa olarak kullanmak isterseniz 70x90x70 cm ölçüsünde bahçe yüksek sehpa yeterli olacaktır. Sehpanızı daha ekonomik yoldan yapmak isterseniz ikinci el palet satan yerlerden iki adet palet alabilirsiniz. Paletlerin tahtalarını çıkartıp, istediğiniz ölçüde kesebilirsiniz. Ayakların sağlam olmasını istiyorsanız en az 5x5 cm ölçülerinde dört ayağa ihtiyacınız bulunuyor.

 

Yapacağınız sehpanın ölçülerinden 10 cm daha küçük dört tahta kesin. Bunları birbirlerine tutkal ve çivilerle tutturarak, bir çerçeve oluşturun. köşelere ayakları çivileyin/vidalayın. Tutkal sürmeyi unutmayın. Aralara isteğinize göre 1-2 cm boşluk bırakarak çerçevenin üzerine tahtaları çakın. Ayakların esnemesini istemiyorsanız ince çıtalarla destek yapabilirsiniz.

 

Bahçe ahşap Sehpa

Ahşap mobilya ve dekorasyon ürünleri yaşam alanlarında olduğu gibi bahçe gibi açık alanlarda da büyük ilgi görüyor. Her kullanıcının istek ve tarzı farklı olduğundan, her zevke hitap eden bahçe sehpası ahşap tasarımları üretiliyor.

 

Ahşap sehpalar üretildikleri tasarımlara göre farklı ihtiyaçları karşılayabiliyorlar. Ölçülerine bağlı olarak orta veya yan sehpa olarak kullanabilirsiniz. Yüksek tasarımlı olanları isterseniz orta masa niyetine de kullanabilirsiniz. Ahşap ve metalden vazgeçemeyenler için metal gövdeli ve ayaklı ahşap modeller ilginizi çekecektir.

 

Açık alanlarda içeceklerinizi, küçük eşyalarınızı koyabileceğiniz sehpalar büyük iş görmektedir. Bahçe takımları için orta sehpalar vazgeçilmez küçük mobilya grubundandır. İstek ve ihtiyacınıza göre ahşap, metal, cam, plastik sehpa çeşitlerinden birini seçebilirsiniz.

 

Bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız paylaş butonuna basarak, çevrenizle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru veya önerilerinizi yorum olarak atabilirsiniz.