Ağaç masa

Ağaç Masa

 

Masa çeşitlerinde tercihi belirleyen en önemli etkenlerden biri de masanın yapım malzemesidir. Camdan yapılan masalar camın kırılma ihtimaline karşılık özellikle çocuklu aileler tarafından sağlık açısından da çok fazla tercih edilmemektedir. Genelde masa yapımında ana malzeme olarak ahşap yani ağacın işlenmiş hali tercih edilmektedir.

 

 Ağaç Masa Nedir Ve Hangi Malzemeden Yapılır?

 

 Terimin tanımı ortaya çıkan ürünün yapıldığı malzemeyi kapsamaktadır. Bu masa türü de ağaçtan yapılmaktadır. Tek parça ya da birden fazla parça şeklinde oluşabilmektedir. Ana malzemesi ağaç ve çok az işlenerek ahşap haline dönüştürülen ürün çeşidi olan masa türüne ağaç masa denir.

 

 Ağaç Masa Kullanım Alanları

 

 Kütükten ve ağaçtan oluşan masaların pek çok kullanım alanı vardır. Salon alanlarında yemek masası olarak pek çok birey bu masaları gerek görsel gerek kullanım konforu açısından tercih etmektedir.

 

 İş yerlerinin toplantı salonlarında toplantı masası olarak da ağaç malzemeden yapılan masalar sıklıkla görülmektedir.

 

 Mutfaklarda orta boy ya da küçük boy olan ağaçtan yapılan masalar da en çok tercih edilen kullanım alanını oluşturmaktadır.

 

 Bar masası, çalışma masası, orta sehpa, bilgisayar masası, laptop masası gibi çok çeşitli alanlarda değişik modelleri bulunmaktadır.

 

 Ağaç Masa Modelleri Ve Yapımında Kullanılan Ağaçlar

 

 Bu masa modellerinde büyüklük alanı olarak, orta boy, küçük boy en büyük boy şekliyle üretilmektedir. Kişi sayısına göre sandalyeli ve değişik tasarım modeliyle yer almaktadır.

 

 Ana malzeme her zaman ağaçtır. Ağaç maddesi de çok az işlenerek kullanılmaktadır. Ağaca verilen değişik şekil örnekleri masanın üzerinde kullanılmaktadır.

 

 Düz ve şekilli modelleriyle ev ve iş yerlerini hem süslemektedir hem de masa alanındaki rahatlığa kavuşturmaktadır.

 

 Yapımında kullanılan ağaç çeşitlerinde ceviz, kestane, çam, meşe, gürgen, ladin ağaçları yer almaktadır. Vernik yapılarak bu ağaca parlaklık sağlanabilmektedir. Kullanılan ağaç türü masanın rengini de belirlemektedir. Çünkü her ağacın rengi farklı tonları içerebilmektedir.

 

 Kiraz ya da ceviz ağaçları koyu ağaç renkleri olarak kullanılmaktadır. Ağaç rengi kahve, kızıl, toprak rengi gibi çok çeşitli tonlama renklerinden meydana gelmektedir. Açıklı koyulu masaları oluşturan da bu ağaçların renkleridir.