Zigon Sehpa

Neredeyse her evde bulunan zigon sehpalar hem işlevsel hem de kullanışlı olmalarıyla oldukça sevilmektedir. Sayısız model ve renk seçeneğine sahip olan bu mobilyalar, evdeki diğer eşyalarla hemen uyum sağlar ve ortamın ambiyansını destekler. Bu bağlamda, ihtiyaca uygun çok sayıda zigon sehpa çeşidi eportatif.com adresinde bulunabilir.

Zigon sehpa, en genel haliyle iç içe geçerek depolanabilen ve gerektiğinde birbirinden ayrılarak kullanılan sehpa gruplarının ortak adıdır. Genellikle evlerin salon ve oturma odalarında kullanılsa da bazı ofislerde de zigon sehpalarla karşılaşmak mümkündür.

Zigon sehpalar misafir ağırlarken bardak ve tabakların üzerine konulduğu eşyalardır. Bu sebeple genellikle odanın uygun bir köşesinde boş şekilde bekler. Ancak son zamanlarda zigon sehpalara farklı tasarımsal dokunuşlar yapıldığı görülmektedir. Buna göre, zigon sehpalar üzerine konulan bir çiçek ya da biblo ile evin dekorasyonuna katkı sağlayan parçalar haline dönüştürülebilirler.

Zigon Sehpa Ölçüleri

Zigon sehpalar; renk, model, sayı ve ölçü bakımından sınırsız seçeneğe sahiptir. Sehpanın ne şekilde kullanılacağı, zigon sehpa boyutları için en büyük etkendir. Oval ve yuvarlak kesimdeki zigon sehpalar genellikle ölçü bakımından daha minimal kalmaktadır. Dikdörtgen ve kare tasarılarda ise sehpa boyutu bir miktar daha büyük olabilmektedir.

Zigon sehpa, yan sehpa olarak nitelendirilmediği durumda genellikle setler halinde satılır. Bu bağlamda; 2’li, 3’lü, 4’lü ve 5’li zigon sehpa takımları vardır. Takımlar genellikle iç içe geçmiş durumdadır. Yani, en içte kalan sehpanın boyutu en küçükken, en dıştaki sehpanın boyutu bundan daha büyüktür. Ancak üst üste konan ve her parçanın eşit ölçüde olduğu takımlarla karşılaşmak da mümkündür. Ortalama boyuttaki bir zigon sehpa ise yaklaşık 45 x 35 santimetre boyutlarındadır.

Zigon sehpa ölçüsü, en ve boy dışında yükseklik kriterini de içerir. En fazla talep gören zigon sehpa yüksekliği yaklaşık 60 santimetredir. Ancak bu sehpaların koltuğa geçirildiği özel durumlarda zigon sehpa yüksekliği bir miktar artıp azalabilir.  

Zigon Sehpa Parçaları

Montajsız halde teslim edilen zigon sehpa paketlerinin içerisinde; sehpa tablası, ayaklar ve kurulum için gerekli vida ve diğer aksesuarlar bulunur. Paket içerisinde basit bir anlatım şemasına da yer verildiği için zigon sehpa kurulumu son derece hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanabilir. Yalnızca montaj sırasında tornavida ya da şarjlı matkap gibi ufak el aletlerine ihtiyaç duyulur.

Sehpanın kaç ayaklı olduğu zigon sehpa parçaları sayısı bakımından önemlidir. Bu bağlamda, zigon sehpalar genelde üç ya da dört ayaklı olarak üretilirler. Ayak sayısının kaç tane olduğu ise sehpanın dengesi üzerinde herhangi bir olumsuzluk yaratmaz. Son dönemde zigon sehpalara modern ve minimalist dokunuşlar yapıldığı görülmektedir. Bu dokunuşlar sayesinde zigon sehpalar, sıradanlıktan uzaklaşmış ve tasarımsal bir değer kazanmıştır. Hatta zigon sehpa dekorasyonu bir hobi şeklinde görülmeye de başlamıştır.

Zigon Sehpa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mekan dekorasyonuna önem verenler için alınan her bir parça oldukça öneme sahiptir. Bu bağlamda, zigon sehpa seçimi yaparken de dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Malzeme kalitesi, işlevsellik, kullanım kolaylığı ve diğer mobilyalarla uyum; dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalardır.

Ev dekorasyonun bir bütün olduğu göz önüne alınırsa zigon sehpa renkleri ve modeli diğer eşyalarla mutlaka uyumlu olmalıdır. Bu noktada, koyu renkli mobilyalar için nispeten daha açık tonlarda bir zigon sehpa seçilmesi tavsiye edilir. Böylece mobilyalar arasında bir zıtlık yakalanmaya çalışılır. Ancak bu noktada kişinin zevkleri belirleyici etken olarak kabul edilir.

Zigon sehpa boyut bakımından küçük sayılsa da oldukça fazla kullanılan bir mobilyadır. Bu bakımdan zigon sehpa seçerken renk ve tasarıma önem verildiği kadar işlevsellik ve kullanım rahatlığına da önem verilmelidir. Çok yer kaplayan sehpa takımları özellikle küçük yaşam alanlarında sıkışıklığa sebep olabilir. Böyle durumlarda iç içe geçen zigon sehpa takımlarına yönelmekte fayda vardır. Daha geniş yaşam alanları içinse dağınık yapıdaki takımlara yönelmek mümkündür.

Zigon sehpaların işlevselliği aslında tasarım ve diğer hususlardan çok daha önemlidir. Çünkü sallanan bir sehpa üzerine herhangi bir eşyanın bırakılması mümkün değildir. Bu sebeple hazır ya da demonte olması fark etmeksizin herhangi bir zigon sehpa alınırken ayakların yere sağlam olarak değdiğinden emin olunması gerekir.

Zigon Sehpa Malzemeleri

Mobilya takımları alındığı zaman genellikle uzun vadede kullanılacağı göz önüne alınmalıdır. Bu bakımdan sağlam ve kaliteli malzeme, mobilyanın kullanım ömrünü artırmaya yardımcı olur. Zigon sehpalar; ceviz, ahşap, metal ve diğer pek çok malzeme kullanılarak üretilebilmektedir. Malzeme ne olursa olsun üründe kaliteli bir boya ve cila kullanılması gerekir. Çünkü zigon sehpalar kullanımı dolayısıyla deforme olmaya müsait olan ürünlerdir. Sıcak ve soğuk malzeme temaslarından oluşabilecek sorunlar ancak kaliteli malzemelerle önlenebilir.

Zigon sehpa malzemelerinin kalitesi kadar önemli olan bir detay da işçiliktir. İşçilik kalitesi zaman içerisinde ortaya çıkar. Zigon sehpanın ayaklarında oluşabilecek gevşemeler işçiliğin ne kadar iyi ya da kötü yapıldığının bir işaretidir. Bu noktada ağaç ve benzeri malzeme kullanılan zigon sehpa ayaklarının daha uzun süre kullanılabildiği bilinmektedir.

Zigon Sehpa Nasıl Boyanır?

Mobilya boyama son günlerin en dikkat çeken hobileri arasında yer almaktadır. Uygun bir boya ve fırça edinerek evde duran ya da yeni alınmış bir eşyayı farklı bir şekilde canlandırmak mümkündür. Bu bağlamda zigon sehpa boyama işlemleriyle de sıkça karşılaşılmaktadır. Zigon sehpa boyamak için gerekli malzemeler; eski bir sehpa, su bazlı ahşap boya ya da akrilik boya ile uygun boyutta bir fırçadır. Ulaşılması oldukça kolay olan bu malzemeler sayesinde sehpaları yeni bir forma dönüştürmek mümkündür.

Zigon sehpa boyama, aslında malzemenin daha uzun süre kullanılmasına imkan tanır. Aynı eşyayı kullanmaktan sıkılanlar için boyama işi oldukça avantajlıdır. Üstelik bu esnada yapılan zımparalama ve cilalama adımları sayesinde mobilyada deforme olmuş alanlar da tamir edilebilir.

Zigon Sehpa ve Fiyatları

Zigon sehpa; ölçü, tasarım, renk ve malzeme bakımından sayısız ürün çeşitliliğine sahip bir kategoridir. Bununla doğru orantılı olarak da zigon sehpa fiyatlarının geniş bir yelpazede dağılım yaptığı gözlenmektedir. Mobilya fiyatları belirlenirken; sehpa sayısı ve malzeme kalitesi göz önüne alınan faktörlerdir. Bu bağlamda, aynı malzemeden üretilen zigon sehpaların 2’li takımları 3’lü ya da daha fazla sehpa içeren takımlardan daha uygun olmaktadır.

Zigon sehpa takımları her bütçeye hitap eden model ve seçeneklere sahiptir. Bunlar arasında en yüksek tutar ise el oyması zigon sehpalardadır. Böyle bir ürün almak ancak daha uygun bütçeye sahip olanlar içinse el oymasına alternatif olarak seri üretim ahşap sehpa takımları bulunur. El oyması ve mermer detaylı zigon sehpalar uzun bir üretim sürecinden geçer. Bu malzemelerin işlenmesi için de büyük bir ustalık ve işçilik gerekir. İşçiliği artan zigon sehpalarının fiyatı da doğa olarak seri üretim olan takımların bir miktar üzerinde kalmaktadır. Ancak sezon içerisinde yapılan bazı indirimlerden yararlanılarak, her türlü zigon sehpa uygun fiyata alınabilmektedir.