Yan Sehpa

Oturma odası ve büyük salonların dekoratif ürünlerin olan yan sehpalar, aynı zamanda geniş bir kullanım alanı sağlarlar. Bu bağlamda, ortamda dağınıklığa sebep olabilecek küçük ürünler yan sehpalar sayesinde bir arada tutulabilir. Yine bu parçaların üzerine konan minimal ürünlerle odanın dekoru tamamlanabilir.

Yan sehpalar, zigon sehpalardan farklı olarak her zaman kullanılabilir durumdadır. Bu sebeple kişinin yan sehpa üzerinde kendisine özel bir alan oluşturması mümkündür. Özel alan oluşturmak için göz önüne alınabilecek başlıca seçeneklerse; fotoğraf albümü, anlamlı biblolar ya da ufak ev çiçekleri şeklinde sıralanabilir. Böylece yan sehpa saksılık olarak kullanılmış olur. Dekor amacıyla alınmayan yan sehpalarsa tıpkı orta sehpa ve zigon sehpalar gibi atıştırmalık taşıyıcı vazifesi üstlenebilir.

Yan Sehpa Modelleri Nelerdir?

Son dönemlerde oldukça talep gören şık yan sehpa modelleri en genel haliyle; tekli, setli ve koltuk sehpası olarak alt başlıklara ayırmak mümkündür.  Bunlar arasında tekli yan sehpalar en fazla sevilen ürünlerdir. Salon ve oturma odalarında kullanılan tekli sehpaların genellikle koltuk ve berjer kenarına konduğu görülür. Ancak iki tekli koltuğun ortasında da gayet işlevsel bir biçimde kullanılabilmektedir.

Set halinde satılan sehpalar ise genellikle ikili ve üçlü yan sehpa şeklinde üretilmektedir. Bu modeller, iç içe geçirilmeye uygun ölçü ve ayaklardan oluşurlar. Set halindeki yan sehpalar alanın dar olduğu alanlarda oldukça kullanışlıdırlar. Çünkü iç içe geçtikleri zaman depolama açısından fazla bir yer kaplamazlar.

Koltuk sehpası, en gözde yan sehpa modelleri arasında yer alır. Bu ürünlere kolçak tepsisi dendiğine de rastlamak mümkündür. Genellikle masif ahşap malzemeden üretilen koltuk sehpaları, katlanabilme özelliğine sahiptir. Koltuk kenarına yerleştirildikleri takdirde üzerine konan tüm eşyaların sabit durmasını sağlar. Yan sehpalar, model konusunda fazlaca çeşitliliğe sahiptir. Bu bağlamda; desenli, sade, ahşap, metal ayaklı ve z yan sehpa şeklinde müşterilere sayısız seçenek sunulur.

Fonksiyonel ve İşlevsel Yan Sehpa Çeşitleri Nelerdir?

İç mekanlarda kullanılan sehpa tarzındaki küçük mobilyaların genellikle işlevsel ve fonksiyonel olmaları beklenir. Bu bağlamda oval yan sehpa ve C yan sehpa modelleri, kendi kategorilerinde en göze çarpan ürün seçenekleridir. C yan sehpa olarak isimlendirilen ürün farklı bir ayak tasarımına sahiptir. Bu bağlamda ürünün ayak kısmı koltuk altına girecek şekilde biçimlendirilmiştir. Böylece sehpa tablasının doğrudan koltuk minderleri üzerine geçirilmesi sağlanmıştır.

Yan sehpa çeşitleri arasında tekerlekli ve tekerleksiz ürünlerle karşılaşmak mümkündür. Bazı sehpa modellerinin yan kısmınaysa raflar montelenmektedir. Bu tip ürünler yan sehpa dekorasyonu yapmak isteyenlerin yardımına koşmaktadır.

Yan sehpa kurulumu, demonte olarak teslim edilen diğer mobilya ürünlerinden farksızdır. Buna göre, kurulum şemasında anlatıldığı gibi; sehpa tablası, ayaklar ve diğer yan sehpa aksesuarları bir araya getirilir. Yan sehpalar boyut bakımından küçük sayılabilecek parçalar olduğundan genellikle birkaç vida ile tutturulabilirler. Bu bakımdan kurulum aşaması oldukça zahmetsizdir ve kısa bir sürede tamamlanabilmektedir.

Yan sehpa seçerken kurulumu kolay ürünler tercih etmek, bu aşamada hem emek hem de zamandan tasarruf edilmesini sağlar. Sehpa satın alırken göz önüne alınması gereken diğer noktalar ise; iç mekanla genel uyum, mobilya malzemesi, en, boy ve yükseklik ölçüleri ile sehpa dengesidir. Bu özellikler titizlikle incelendikten sonra klasik ve modern çizgilere sahip ve mekana en uyum sağlayacak yan sehpayı almak mümkündür.

Yan Sehpa Ölçüleri

Yan sehpa boyutlarını; en, derinlik ve yükseklik olmak üzere üçe ayırmak mümkündür. Bu noktada köşeli sehpalar için an ve derinlik bilgisi verilirken, oval ve dairesel ürünler içinse çap bilgisi verilmektedir. Kullanım rahatlığı sağlayacak ortalama bir yan sehpa yaklaşık 30 x 45 santimetre ölçüsünde ve 60 santimetre yüksekliğindedir. Ancak bu yan sehpa ölçüleri dışında modellerle karşılaşmak da mümkündür. Yan sehpa modellerini daha yakından incelemek isteyenler eportatif.com adresimizi ziyaret edebilirler.

Zigon sehpalarla oldukça benzeyen yan sehpaların üretiminde genellikle sunta ve ahşap materyaller kullanılır. Bu malzemeler genellikle tabla kısmında olmasına rağmen sehpa gövdesinde de yer alabilmektedir. Bunun dışında yan sehpa gövdesi metal bir profil yardımıyla desteklenir. Metal gövde, sehpanın dayanımını artırarak herhangi bir şekilde sarsılmasını önler. Bu sayede yan sehpa üzerine konan her türlü eşyanın sabit bir şekilde tutulması sağlanır.

Yan Sehpa Yüksekliği Ne Kadar Olmalı?

Yan sehpa yüksekliği 35 santimetreden başlayıp 65-75 santimetrelere kadar devam edebilmektedir. Yan sehpa almak isteyenlerin ürün kalitesine ve yapıldığı malzemeye dikkat ettiği kadar yüksekliğe de önem vermesi gerekir. Özellikle koltuk sehpası olarak kullanılacak ürünlerin yükseklik bakımından mekandaki koltuğa uyumlu olması gerekir. Aksi takdirde yan sehpa ayakları koltuk altına girdiği durumda sehpa tablası çok yukarıda ya da çok alçakta kalabilir. Bu da yan sehpadan beklenen fonksiyonun tam olarak alınamamasına sebep olur.

Yap sehpalar iç mekanlarda işlevsellik dışında dekoratif amaçlı da kullanılabilmektedir. Bu bakımdan dekoratif bir eşya olarak kullanılacaksa ölçüler konusunda çok hesap yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Dekor ürünlerinde aranan şart ölçüden ziyade diğer mobilyalarla yakalanacak malzeme ve renk uyumu şeklindedir.

Yan Sehpa Fiyatları

Yan sehpa fiyatları konusunda net bir aralık vermek mümkün değildir. Malzeme kalitesi, işçilik, ürün tasarımı ve buna benzer diğer özellikler yan sehpa fiyatlarını etkileyen temel unsurlardır. Bu bağlamda, ufak bir karşılaştırma yapıldığında masif ahşap içerikli yan sehpaların sunta ve MDF içerikli yan sehpalardan daha pahalı olduğu görülmektedir. Buna benzer şekilde tekli alınan sehpalar da set halinde satılanlardan daha uygun fiyatlara sahiptir.

Yan sehpanın fonksiyonları, fiyatı doğrudan artıran bir noktadır. Sehpa fonksiyonundan kasıt ürünün; tekerlekli ayaklara sahip olması, raflı ya da çekmeceli olmasıdır. Bu tip dokunuşlar mobilyanın sıradan bir zigon sehpadan ayrılmasını sağlar. Böylece ürün atıştırmalıkları tutmanın yanı sıra, dergi ve kitap gibi eserlerin de dizilmesine olanak sağlar. Dolayısıyla ufak bir depolama alanı elde edilmiş olur. Yan sehpa fiyatı da bunlarla doğru orantılı olarak artış gösterir.

Yan sehpa işlevsellik bakımından oldukça tatmin edici bir üründür. Bu bağlamda; el altındaki telefon, cüzdan, anahtar ve buna benzer ürünler sehpa üzerinde toplanabilir, küçük bir albüm sayesinde anılar köşesi oluşturulabilir ve çiçeklerle de mekana doğal bir hava katılabilir. Yan sehpa ürünleri akla gelebilecek her türlü dekoratif amaca hizmet eder. Bu sebeple de fiyat performans açısından oldukça karlıdır.

Yan Sehpa Dresuar Olarak Kullanılabilir mi?

Dresuar, pek çok insanın duymaya aşina olmadığı ve yabancı olduğu bir mobilya türüdür. Bu mobilyalar genellikle evlerin girişinde kullanılırlar ve düz ayakları ile dikkat çekerler. İşlevsel açıdan sehpalarla benzerlik gösteren dresuarların çoğunlukla ufak bir çekmece gözü olduğu görülmektedir. Dresuarın en önemli özelliği derinlik bakımından dar, genişlik bakımından ise oldukça uzun olmasıdır.

Dresuar özellikleri genel hatlarıyla sehpa kategorisinde yer alan ürünlerle benzerlik gösterir. Bu bakımdan, yan sehpalar için yapılan tasarım çalışmaları da dikkate alındığında yan sehpaların dresuar olarak kullanılması mümkündür. Biraz büyük ölçülerde olan, rafları ya da çekmecesi olan herhangi bir yan sehpa aslında dresuar olarak da işlev yapabilir.