Sehpa

Sehpa, genellikle oturma alanlarında kullanılan küçük ve büyük boylarda olabilecek bir mobilya parçasıdır. Zigon sehpa, orta sehpa ve yan sehpa olmak üzere kendi içerisinde kategorize edilmektedir. Evin dekorasyonuna destek veren sehpa modelleri kullanıcının istekleri doğrultusunda farklı amaçlara hizmet vermektedir. Bu bağlamda sehpa; üzerine yiyecek ve içecek koymak için, çiçekleri dizmek için ya da küçük eşyalardan bir alan oluşturmak için kullanılabilir.

Sehpa Evin Hangi Bölümlerinde Kullanılır?

Sehpa, kullanım amacı doğrultusunda iç ve dış mekanların büyük bir çoğunluğunda kullanım için elverişli bir üründür. Ancak ağırlıklı olarak; salon, oturma odası, ofis ve balkonlarda kullanıldığı görülmektedir. Salonda yer alan sehpa örnekleri genellikle orta sehpa olarak karşımıza çıkar. Orta sehpalar salon grubu ortasında kalan geniş alan için uygun üründür. Bu tarz sehpaların yüksekliği genellikle düşük değerlerde tercih edilir. Orta sehpa üzerine; sahte çiçek, şamdan, meyve sepeti, anahtarlık, kitap, dergi ve bunlara bezer eşyalar konulmaktadır.

Orta sehpalar fonksiyonel anlamda diğer sehpa modellerinden üstün nitelikler taşır. Bu bağlamda, orta sehpa açılır kapanır olması sayesinde büyük bir yemek masası ya da çalışma masası haline dönüşebilir. Bu tarz modellerde çekmece detayları ve sehpa tablasının kaldırılabilir olması da sık karşılaşılan bir durumdur. Bu detaylarla birlikte orta sehpa, üzerine ürün konan bir mobilyadan çok depolama alanı olarak da işlev yapmaktadır.

İç mekanlarda sıkça kullanılan bir sehpa çeşidi de zigon olarak dikkat çekmektedir. Zigon sehpalar genellikle iç içe geçmiş setler halinde satılır. Bu ürünler fazla yer kaplamadığı için dar alanlarda kullanıma da izin verilir. Zigon sehpanın temel kullanım amacı, üzerine çay ve kahve gibi içeceklerle küçük porsiyonlardaki atıştırmalıkların konulabilmesidir. Zigon sehpa modelleri özellikle kalabalık misafir ağırlanacağı zaman iş görmektedir.

Sehpa kategorisinde yer alan son ürün ise yan sehpa modelleridir. Zigon sehpa ile sıkça karıştırılan bu parçalar genellikle tekli olarak satılır ve boyut bakımından da zigon sehpalara göre daha büyük bir yer işgal eder. Yan sehpalar atıştırmalık ve içecek konulmaktan çok ev dekorasyonunun bir parçası olarak kullanılırlar. Yan sehpaların en sık birlikte kullanıldığı ürünlerse; küçük fotoğraf çerçeveleri, saksılar ve hediyelik eşyalardır.

Sehpa Rengi Değiştirme

Ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçası olan sehpalar birbirinden farklı materyaller kullanılarak üretilebilmektedir. Bu bağlamda, ahşap sehpa görselleri en sık karşılaşılan model olsa da bu mobilyalar her türlü malzemeyle üretilebilirler. Piyasada yer alan ve fazlaca talep gören sehpa içeriklerinin büyük kısmı; sunta, MDF, metal, cam ve deri malzemelerden oluşmaktadır.

Günümüz dünyasında üretim ve tüketim aynı oranda artarak devam etmektedir. Bunun bir neticesi olarak da insanlar eşyalardan hemen sıkılmakta ve yeni arayışlar içerisine girmektedir. Üretildiği malzemeye de bağlı olarak ufak bir zaman ayırarak sehpa yenileme işlemi yapmak mümkündür. Bunun için su bazlı boyalardan ya da akrilik olarak tanıtılan boyalardan yardım alınabilir.

Sehpa boyama üç aşamadan meydana gelen bir aktivitedir. Bu bağlamda boyanacak mobilya zımparalandıktan sonra sırasıyla boyama ve vernikleme işlemleri yapılır. Kişinin isteği doğrultusunda farklı boyama tekniklerini uygulaması mümkündür. Bu tekniklerden en popüler olanlar; stencil, eskitme ve dekupaj olarak bilinir.

Stencil hazır bir şablonun mobilya üzerine işlenmesidir. Bu boyama tekniğinde hem fırça hem de sprey boyalardan yardım alınabilmektedir. Eskitme tekniği ise, adından da anlaşılacağı üzere mobilyanın vintage bir görünüme kavuşmasını sağlar. Bu teknikte fırça boyaya daldırıldıktan sonra bir peçete yardımıyla silinir. Mobilya üzerine fırçada kalan az miktardaki boyaysa yalnızca tek bir kez sürülür ve işleme bu sırayla devam edilir. Dekupaj ise stencil ile benzer şekilde uygulanan bir tekniktir. Yalnız burada hazır alınan dekupaj kağıtlarının tutkal ile mobilyaya yapıştırılması gerekir.

Sehpa Ölçüleri

Sehpa ölçüleri; en, derinlik, yükseklik ve çağ şeklinde belirtilmektedir. Ancak farklı tasarlanan ve girintili çıkıntılı sehpalarda bu ölçüler daha detaylı olmaktadır. Sehpa ölçüsü, ürünün hangi sehpa kategorisinde yer aldığına ve ne amaçla kullanılacağına göre değişmektedir. Set halinde satılan zigon sehpalar genellikle 45 – 60 santimetre genişlikle üretilirler. Ancak iç içe geçtikleri için sehpa yüksekliği alttaki sehpadan üstekine kadar artış göstermektedir. Yan sehpa ölçüleri de zigon sehpalarla benzer bir aralıkta seyreder. Ancak orta sehpalar için boyut konusunda zigon ve yan sehpalardan oldukça farklı değerlerle karşılaşmak mümkündür.

Sehpa Kurulumu ve Ürün Fiyatları

Ev ve ofis mobilyaları genellikle alıcıya parçaları ayrılmış ve demonte şekilde teslim edilirler. Bu noktada çoğu zaman büyük mobilyaların montajı için bir usta ile anlaşıldığı görülür. Ancak sehpalar küçük sayılabilecek mobilya ürünleridir. Yani sehpa kurulumu evde birkaç parça malzeme ile tek başına da yapılabilir.

Sehpa kurulumunda kullanılacak temel malzemeler ürün paketi içerisinde yer almaktadır. Bu parçalar arasında; sehpa tablası, ürün ayakları ve vida, raf, çekmece tarzındaki aksesuarlar vardır. Paket içerisinde kurulumun anlatıldığı bir şemanın bulunma olasılığı da oldukça yüksektir.  Mobilya kurulumu için genellikle bir tornavida yeterli olmaktadır. Ancak iş süresini ve harcanan enerjiyi azaltmak isteyenlerin şarjlı matkaplardan destek alması da mümkündür.

Sehpa fiyatları, dönemsel bazda indirime girse de farklı aralıklarla karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada; malzeme kalitesi ve sehpa fonksiyonları fiyatları belirleyen temel unsurlardır. Kategoride yer alan orta sehpalar genellikle daha gelişmiş özelliklere sahiptir ve ölçü bakımından da büyük sayılırlar. Yani bir genelleme yapılması gerekirse orta sehpaların, zigon ve yan sehpalara kıyasla bir miktar daha pahalı oldukları söylenebilir. Sehpalar; ahşap, sunta, cam ve deri gibi her türlü malzemeden üretilebilmektedir. Bunlar arasında sunta ve MDF, doğal ürünlerle üretilen mobilyalara göre çok daha uygun fiyatlı sayılmaktadır.

Sehpa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev ya da iş yerlerine sehpa alınırken genellikle uzun ömürlü ve sağlam bir kullanım hedeflenmektedir. Bu sebeple sehpa satın alırken göz önüne alınması gereken bazı noktalar bulunur. Sehpa tablasının dayanımlı bir malzemeden üretilmesi, zaman içerisinde karşılaşılabilecek deformasyon riskini azaltır. Ayakların çelik ve dayanımlı metalden olması da aynı şekilde ürünün kullanım ömrünü uzatır.

Sehpa ölçüleri ve tasarım özellikleriyse dayanımdan sonra bakılması gereken noktalardır. Eve alınan diğer eşyalar gibi sehpanın da iç mekanda yer alan mobilyalarla bir bütün sağlaması gerekmektedir. Renk ve malzemenin diğer mobilyalarla uyum sağlaması göz ardı edilmemesi gereken bir noktadır. Aksi takdirde küçük ölçülerdeki bir parçada bile büyük uyumsuzluklar yakalanabilir.

Zigon sehpa ve yan sehpalarda en ve derinlik ölçüsü olmasa da yükseklik ölçüsüne son derece dikkat edilmelidir. Özellikle c ve z yan sehpanın koltuk yüksekliği ile uyum sağlaması gerekir. C sehpa modelinde sehpa ayakları koltuğun altına getirilir. Dolayısıyla sehpa tablası ile koltuk minderi birbirine teğet konum da olur. Yüksek ya da alçakta kalan yan sehpalar, koltukla uyumsuz olduğu için alıcının istediği konforu sağlayamaz. Sehpa ayaklarının yere sağlam basması da bu mobilyalarla alakalı dikkat edilmesi gereken son detaydır. Ayaklar dengesiz olduğunda ya da montaj hatası yapıldığında, sehpa üzerindeki yiyecek ve içeceklerin sarsılması oldukça olasıdır.