Portatif Sandalye

Katlanabilen ve kolay taşınma özelliğine sahip olan portatif sandalyeler, hem iç hem dış alanlarda kullanıma uygundur. Kolay kurulumu ve toplanması sayesinde pek çok kez tercih edilen modellerden biridir. Sıradan sandalyelerin sürekli kalamayacağı ortamlarda oturma imkanı sağlamaktadır

Portatif sandalye hayatı kolaylaştıran ürünlerden biridir. Balkon, bahçe, ev, tatil günlerinde sürekli kullanılabilen ürünler oldukça dayanıklıdır. Belli sınırlara kadar ağırlık taşıyan portatif sandalyeler, çocuklara ve yetişkinlere uygun olarak ayrı ayrı tasarlanır.

Portatif Sandalye Modelleri

Portatif sandalye modelleri, sandalyenin üretildiği malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Ahşap, demir ve plastik olarak üç ana grupta incelenebilen ürünlerin ortak amacı, kullanıcıların rahatını sağlamaktır. Üzerinde uzun süre vakit geçirme imkanı bulunan sandalyeler küçük yer kapladıkları için kolayca saklanabilir.

Portatif sandalyeler küçük yaş grupları için üretilirken plastik maddelere ağırlık verilir. Çocuklar ve bebekler hızlı hareket eden, denge sağlamakta zorlanan kişilerdir. Düşme durumlarında sandalyeye çarptıklarında zarar görmemeleri için özel olarak üretilen materyaller kullanılır.

Sandalye modelleri, kumaşın desenine göre değişebilen, her tarza hitap edebilen ürünlerdir. Minderli ve mindersiz modelleri bulunarak konforu üst düzeye taşımak isteyenlere seçim hakkı sunar. Ayrıca kol kısmında bulunan içecek yerleri sayesinde sıcak ve soğuk içecekleri elde taşıma durumuna son verir.

Portatif sandalyeler özel kılıflara sahiptir. Bu sayede yalnızca bir şemsiyeden daha fazla yer kaplayarak her alana sığabilirler. Kendi kendine açılma ihtimali olmadığı için elde taşındığı durumlarda da kişilere kolaylık sağlar.

Portatif sandalyeler kısa süre parkta oturmak, plajda denizin keyfini çıkarmak, balkonda rahatça oturabilmek amacıyla kullanılır. Ayrıca kamp yaparken yere oturmak istemeyen, balık tutarken ayakta kalan kişiler için de akıllıca bir çözümdür.

Portatif Sandalye Fiyatları

Portatif sandalye fiyatları sandalyenin markası, işçiliği, tasarımı gibi çeşitli nedenlerle değişiklik göstermektedir. Çok yüksek fiyatlara sahip olmadığı için aileler ve arkadaş grupları tarafından rahatça kullanılabilme imkanı sunar.

Portatif sandalye fiyatlarının en etkileyici özelliklerinden biri ağırlık sınırıdır. Genellikle 80 kg veya 120 kg sınırında üretilen sandalyeler daha fazla yük taşıdıklarında kırılırlar. Bu sebeple alınan sandalyelere oturacak kişilerin ağırlık limitine uygun hareket etmesi gerekir.

Minderli portatif sandalye modelleri yalnızca kumaştan yapılma modellere göre daha yüksektir ancak arada çok fark yoktur. Rahatını üst düzeye çıkarmak, oturduğu yerin sertliğini hissetmemek isteyen kişiler için minderli modeller daha uygundur. Uzun yürüyüşler sonrasında güzelce dinlenebilmek için minderli sandalyeler tercih edilmelidir.

Portatif sandalyeler tekli satılabileceği gibi iki, üç veya dörtlü takımlar halinde satışa sunulabilir. Grup halinde alınan sandalye fiyatları daha ucuz olduğu için kişi sayısı kadar sandalyeyi bir arada almak daha hesaplıdır. Herkesin tarzına uyan sade ve şık modeller sayesinde sandalyelerle güzel vakitler geçirilebilir.

Portatif Sandalye Özellikleri

Portatif sandalyeler iç ve dış mekanlarda kullanılabilme özelliklerine sahiptir. Bu sebeple alınması düşünülen sandalyelerde hangi ortamın daha çok kullanılacağı düşünülerek özellikleri değerlendirilmelidir. Kış ve yaz mevsimlerinde kullanılması da sandalyenin özelliklerini değiştirmektedir.

Yaz aylarında dış mekanlarda kullanılacak sandalye kumaşlarının oldukça kaliteli olması gerekir. Sıcak günlerde güneş ışığından solan, yırtılma ihtimali yüksek olan sandalyeler alınmamalıdır. Daha dayanıklı ve UV ışınlarına karşı korumalı sandalyeler alınarak uzun süreli tüketim sağlanmalıdır. Ancak çoktan alınmış, solmuş, eskimiş sandalyeler için yeni bir minder veya kumaş alarak değişim yapmak mümkündür. Yapılan yenilikler sayesinde sandalye olduğundan yeni görünür.

Kış ve sonbahar dönemlerinde kullanılacak sandalyeler, tatil dönemlerinde kullanılacak sandalyelerle benzer özelliklere sahip olmalıdır. Metal kısımları bulunan sandalyeler nemli ve ıslak ortamlarda paslanma yapmamalıdır. Birbirinden güzel modeller arasında seçim yapılırken kumaşın su karşısında iz bırakmaması da önemlidir.

Portatif sandalyeler küçük ebatlara sahiptir, katlandığında bu ölçüler daha küçük olmaktadır. Saklanması sırasında hava almayan bir poşet kullanılması deformasyon oluşmasını engelleyerek sandalyelerin ömrünü uzatır. Ayrıca üzerine fazla yük koymamaya dikkat edilmelidir.

Soğuk aylarda termal özelliklere sahip kumaşlar bulunan sandalyeler tercih edilmelidir. Havanın soğukluğunu oturulan bölgeye geçirmeyen kumaşlar sayesinde ısınmak daha kolay hale gelir. Dışarda geçirilen vaktin daha sağlıklı ve verimli olmasını sağlayarak hastalanma riskini minimuma indirir.

Portatif sandalyeler, yapıldıkları malzemeler sayesinde belirli ağırlıklara sahiptir. Bu ağırlıklar rüzgarlı günlerde sandalyenin uçmamasını sağlayarak yerinde sabit kalmasını sağlar. Oturan kişi ayağa kalktığında bile sandalye yerinde sabit durmaya devam eder. Sahip olduğu iskelet sayesinde rüzgar geçirgenliğine karşı daha dayanıklı oma özelliği vardır.

Portatif Sandalye Ahşap

Portatif sandalyeler arasında en çok tercih edilen modellerden biri ahşaptır. Ahşap sandalyeler demir ve plastik ürünler kadar küçük yer kaplamamasına rağmen daha şık görünümlere sahiptir. Özellikle doğal ortamları ve doğallığı seven kişiler tarafından ahşap ürünler tercih edilmelidir.

Portatif sandalye ahşap zemini ve kolları sayesinde üzerinde rahatça oturmayı sağlar. Minderli ve mindersiz çeşitlerinde şık dekorasyonlar yapmak, sandalyede keyif çıkarmak mümkündür. Balkon, mutfak, yemek odalarında misafirler için tercih edilebilecek bu ürün özellikle küçük evler için idealdir.

Ahşap temizliği kolay ve kısa süren bir üründür. Plajda bulaşan kum, çamur ve yosunlar bir su yardımıyla kolaylıkla temizlenebilir. Doğal ortamlarda yapılan kamp tatillerinde özellikle tercih edilmesinin sebebi içinde bulunan ortama uyum sağlamasıdır.

Portatif sandalye ahşap üretimlerinde sırt kısmı genellikle kumaştan oluşur. Kişinin arkasına yasalandığında rahatsız hissetmesine engel olan, tahta yerine kumaş kullanarak rahatlık sağlanan bu sandalyelerde uzun süre oturabilmek mümkün hale gelir.

Portatif sandalyeler grupça gidilen pikniklerde oldukça işlevlidir. Masa veya bank bulunmayan doğal ortam pikniklerinde sandalyede oturarak yemek yemek oldukça rahattır. Zemindeki soğukluğun hissedilmemesi sayesinde hastalıklardan da korunmuş olunur.

Portatif Sandalye ve Masa

Portatif sandalyelerin tek başına alınmış olması büyük bir eksikliği hissettir: Masa. Yalnızca sandalye üzerinde iş yapmak zaman zaman kişinin yeteneklerinin sınırlanmasına sebep olur. Bu sebeple katlanabilir sandalyelerle birlikte katlanabilir masalar da üretilmiştir.

Portatif sandalye yapımı portatif masa yapımına oldukça benzerdir. Ortak amaç rahatlığı sağlayarak daha az yer kaplamaktır. Ancak masanın ebatları daha büyük olduğu için katlandığı zamanlarda sandalyeden daha çok alana ihtiyaç duyarlar.

Katlanabilir sandalyeler ve masalar takım olabileceği gibi ayrı ayrı alarak takım haline getirilebilir. Özellikle ev dekorasyonlarında uyum önemli olduğu için masası veya sandalyesi beğenilmeyen ürünler değiştirilebilir. Bulunan ortamlara uyum sağlaması, göze çarpmaması, şık bir görünüm elde edilmesi adına masa sandalye uyumuna dikkat edilmelidir.

Masa ve sandalyelerin ayaklarının yere sağlam basması gerekir. Özellikle engebeli zeminlerde kayma, kırılma gibi hasar verici durumların yaşanmaması için satın alım esnasında dayanıklı malzemelerin kullanıldığından emin olunmalıdır. Bu sayede güzel günlerin bir anda kötüye dönüşmesinin önüne geçilir.

Portatif masa ve sandalyeler çocuk odalarında sıklıkla kullanılan ürünlerden biridir. Çocuklar büyüme ve gelişme çağında olduğu için boy, kilo, davranış olarak sürekli değişim gösterirler. Katlanabilen eşyaların kısa süre içinde kaldırılıp saklanabilme özelliği sayesinde ebeveynlere kolaylık sağlar.

Çocuklar için üretilen masa ve sandalyeler daha desenli, renkli olurken yetişkinlerde bu durum tam tersidir. Kullanılacak alana göre tek renk, sade, spor görünümlere sahip ürünler bulunurken; ev dekorasyonlarında daha şık ve tarz ürünler aranır.