Portatif Mobilya

Mekan ve mobilya tasarımında minimal ve fonksiyonel yaklaşım son dönemlerde oldukça ilgi görmektedir. Bu bağlamda hem mekan hem de kullanılan eşyalar sade ve küçük bir biçimde alıcıya aktarılmaktadır. Ancak bu noktada kullanımın konforlu ve fonksiyonel olmasına dikkat edilmektedir. Bu aşamada küçük mekanlar için büyük birer fikir olan portatif mobilyalar ön plana çıkmaktadır. Siz de bu mobilyaları aha yakından tanımak isterseniz eportatif.com uzantılı adresimize göz atabilirsiniz.

Portatif Mobilya Nedir?

Portatif mobilya; kurulup, toplanabilen, parçalara ayrılıp, taşınabilen mobilyaların ortak adıdır. Oturma, yatma, çalışma ve yeme alanlarının tamamında işe yarayan bu ürünler hem iç mekan hem de dış mekan kullanımına uygun olarak üretilmektedir. Portatif mobilya kullanımında çok küçük alanlardan en verimli dekorasyon sonuçları alınabilmektedir.

Portatif ev ve mobilya kavramları, insan yaşamına kısa sayılabilecek bir zaman önce girmiştir. Ancak bu nitelikteki ürünlerin konforu görülmüş ve üzerindeki ilgi hızlı bir şekilde artmaya başlamıştır. Bu ilgiden sonra portatif; masa, sandalye, yatak ve daha pek çok ürün günlük kullanımın vazgeçilmez parçaları haline dönüşmüştür. Portatif mobilyalar sayesinde günlük yaşam daha konforlu bir hale gelmektedir. Bu konfora aynı zamanda zamansız ve şık portatif mobilya tasarımları da eşlik etmektedir.

Portatif Ev Mobilyaları Örnekleri Nelerdir?

Portatif masa ve sandalyeler, ev dekorasyonunda en sık kullanılan ürünlerdir. Bu bağlamda, katlanabilir masalar hem yemek odaları hem de dar mutfaklar açısından oldukça işe yaramaktadır. Portatif masalar hareket ettirilebilir olduğu gibi, duvara sabitlenerek de kullanılabilir. Duvara sabitlenen masalar kapalı durumdayken yalnızca bir tablo kadar yer kaplar. Açıldığı durumdaysa ihtiyaç duyulan yemek alanına sahip olunur. Portatif masaların duvara sabitlenmesi dışında dolap içlerine saklandığı da sık rastlanan bir durumdur.

Portatif koltuk ve sandalyeler, masaların tamamlayıcısı konumundadır. Bu ürünler kullanım sonrasında tek bir hamleye kapanabilir ve depolama için uygun hale gelirler. Böylece hem kullanım alanı hem de depolama alanının dar olması sebebiyle bir problem oluşmaz.

Portatif masa ve sandalyeler, alıcının ihtiyacına bağlı olarak farklı ölçülerde üretilirler. Satış sırasındaysa alıcıyla hem mobilyanın açık haldeki ölçüleri hem de kapalı haldeki ölçüleri paylaşılır. Ürün kaç kişi tarafından kullanılacaksa kişi sayısına göre artan ölçülerde üretilir. 2 kişilik bir masa için yaklaşık 70 x 90 santimetre boyutu yeterli sayılmaktadır. Daha geniş kullanımlar içinse daha büyük masalar tercih edilebilir.

Portatif Mobilya Kullanmanın Avantajları

Portatif mobilya kullanımı pek çok açıdan oldukça avantajlıdır. Bu avantajların başında kullanım alanı rahatlığı gelir. Portatif mobilyalar katlanabilir oldukları için diğer sabit eşyalar gibi sürekli açık durumda kalmazlar. Yalnızca kullanım zamanı açılıp, diğer dönemlerde kapalı bir şekilde depo edilirler. Ürünlerin kapalı haldeki hacimleri, açık haldeki hacimlerine kıyasla büyük bir oranda azalır. Bu da mekan genişliği konusunda sıkıntı yaşayanlar için iyi bir çıkış yolu olarak görülür.

Tasarım açısından şık ve kaliteli olması da portatif mobilya için öne sürülebilecek bir diğer avantajdır. Mobilyanın açılır kapanır olması, tasarımı üzerinde negatif bir etkiye sahip değildir. Bu bağlamda portatif eşyalarda kullanılan malzemeler oldukça şık ve kaliteli bir duruşa sahiptir. Katlanabilir masalarda kullanılan ferforje modelleri, bu şıklığa verilebilecek en güzel örneklerden biridir.

Portatif mobilya üretiminde akla gelebilecek her türlü malzeme kullanılabilir. Yani ürün seçeneği ve dayanımı konusunda geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Ahşap, metal ya da dayanıklı plastikten üretilen katlanabilir ürünler, kullanıcıya uzun bir kullanım ömrü sunmaktadır.

Malzemenin portatif olması demek ürünün aynı zamanda taşınmaya uygun olması demektir. Bu bağlamda satın alınan portatif mobilyalar hem iç mekan hem de dış mekanda kullanılabilir. Kamp sırasında kullanılan ekipmanlar bu durumun en büyük göstergesidir. Buna göre katlanabilir masa, sandalye ve tabure gibi kampçı ekipmanları gezi sonrasında evde de kullanılabilir. Balkon, bahçe ve teraslar; bu portatif ürünlerin evde de değerlendirilebilmesi için en uygun alanlardır.

Portatif Mobilya Fiyatları

Portatif mobilya konusunda hem model hem de fiyat anlamında geniş bir seçenek yelpazesi bulunur. Bu noktada; ürünün malzeme kalitesi, büyüklüğü, tasarımı, hareketli ya da sabit olmasına bakılarak fiyatlandırma yapıldığı görülür. Malzeme konusunda yapılabilecek en genel yorum masif ahşap gibi doğal içerikli mobilyaların diğerlerinden bir miktar daha pahalı olduğu yönündedir.

Portatif mobilyalar genellikle 2 – 4, 4 – 6 ve 6 – 8 gibi kişi sayısına göre isimlendirilirler. Buna bağlı olarak kişi sayısı arttıkça portatif ev mobilyaları ölçüsünde de artış meydana gelmektedir. Daha fazla kişinin kullanabileceği şekilde tasarlanan portatif mobilyalarsa fiyat listesinde daha yukarılara taşınmaktadır.

Portatif ürünün hareketli ya da sabit olması taşınabilir ya da taşınamaz olması üzerinde etlidir. Bu bağlamda hareketli bir masa ya da sandalye katlanarak istenen başka bir yere götürülebilir. Ancak sabit eşyalar mekan içerisinde bir yere montajlı durumdadır. Bu sebeple de parçalara ayrılıp toplanamazlar. Mutfak duvarına montajlı yemek masası ya da dolap içerisine kaldırılabilen yataklar; sabit portatif mobilyalar arasındadır.

Portatif Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir mobilya satın alırken dikkat edilen tüm noktalara portatif mobilya satın alırken de dikkat edilmesi gerekir. Bu noktaları en genel hatları ile; malzeme kalitesi, kullanım ömrü, mobilya boyutları ve taşınma kolaylığı olarak sıralamak mümkündür. Mobilya üretiminde en sık kullanılan malzemeler; sunta, MDF ve masif ahşap şeklindedir. Kullanım ömrünün uzun olması için ürünün ahşap gibi doğal bir malzemeden üretilmesi gerekir. Ancak günümüzde mobilya sektöründe izlenen gelişmeler diğer ürünlerin de kalitesini oldukça artırmıştır.

Dış mekan kullanımları için portatif malzeme alırken hava şartlarını göz önüne olmak gerekir. İç mekan için uygun olan ahşap, buralarda kullanım sıkıntısı yaratabilir. Çünkü ahşap malzemeler su ve nem karşısında bozulma eğilimindedir. Bunun yerine çelik ayaklı ve metal parçalara yönelmek gerekir. Mobilya ölçüsü ve ağırlığı da portatif malzeme satın alırken incelenmesi gereken önemli detaylardır. Mobilya sürekli taşınacaksa kapalı durumdaki hacmi ve ağırlığına dikkat edilmelidir. Araba ile yapılan seyahatlerde ağırlık pek önemli olmasa da yürüyüş içeren seyahatlerde en önemli detaydır. Ürünün ölçülerinin küçük olması, kapalı haldeki hacminin ve ağırlığının da küçük olması demektir. Özellikle kampçılar için masa ve sandalyelerin taşınma konusunda bu iki ürün özelliği göz ardı edilmemelidir.

Portatif ürünler genellikle tek parça halinde katlanabilir şekilde üretilirler. Ancak aksesuarı fazla olan portatif mobilyaların demonte olarak teslim edildiği durumlarla karşılaşmak da mümkündür. Bu noktada ürünün satın alınmadan önce nasıl kurulduğuna dair bir bilgi almakta fayda vardır. Kurulum açısından zaman ve zahmet gerektiren ürünler portatif olma özelliğini kaybederler. Bu durumda da kullanım sırasında aranan konfor kaybedilmiş olur.

Portatif mobilyaların tek kullanım amacı depolama ve taşınabilir olması değildir. Bu bağlamda, portatif mobilya tasarımları ile iç mekanlar daha modern bir hava kazanabilmektedir. Yani ürünleri sade, şık ve modern bir dokunuş için kullanacak olanların; malzeme ve boyut dışında mobilya tasarımıyla da ilgilenmesi gerekir.