Plaj Şemsiyesi

Güneş dünya yaşamı için vazgeçilmez bir enerji kaynağı olduğu kadar insan vücudu için de oldukça yararlı etkilere sahiptir. Ancak özellikle yaz aylarında güneş ışıkları kavurucu bir etkiye sahiptir. Bu sebeple de insanlar tarih boyunca zaman zaman güneşten kaçma ve korunma yollarına başvurmuşlardır. Güne ışıklarından ve sıcak havadan korunmak için kullanılan ürünlerin başındaysa şemsiyeler yer alır.

Plaj şemsiyesi, tente ve tente kategorisinde yer alan bir parçadır. Adından da anlaşılacağı üzere bu ürüne genellikle; deniz, havuz ve akla gelebilecek diğer su kenarlarında ihtiyaç duyulur. İlk etapta yağmurdan kaçmak için tasarlanan şemsiyeler, zaman içerisinde geliştirilmiş ve güneşten korunma maksadıyla da kullanılmaya başlamıştır.

Plaj Şemsiyesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Plaj şemsiyesi hem bireysel hem de kurumsal bazda kullanılabilen bir üründür. Bu bağlamda, özellikle halk plajlarına gidenlerin mutlaka satın alması gereken bir üründür. Kişisel kullanımın yanı sıra işletme sahipleri de plaj şemsiyesini en sık kullanan kesimdir. Bu bağlamda kumsal kenarında açık olan işletmelerin dış mekanında yer alan plaj şemsiyeleri dikkat çekmektedir.

Plaj şemsiyesi satın alırken dikkat edilmesi gereken başlıca detaylar; şemsiye boyutu, kumaş kalitesi ve sabitleme mekanizmasıdır. Güneş şemsiyeleri kaç kişi tarafından kullanılacağına göre farklı büyüklüklerde üretilir. Bu bağlamda tek kişilik güneş şemsiyesi olduğu gibi 4 – 5 kişilik kullanıma uygun şemsiyeler bulmak da mümkündür. Güneşten yeteri kadar korunabilmek ve güzel bir gölge alana sahip olabilmek için mutlaka uygun boyutta bir şemsiye seçilmesi gerekir.

Plaj şemsiyesinin kullanım amacı güneş ışıkları ve bundan kaynaklı sıcaklığın kırılmasıdır. Bu sebeple plaj şemsiye kumaşları özel olarak üretilirler. Tente brandalarına benzer niteliklere sahip olan bu kumaşlar dayanıklılık bakımından da oldukça sağlamdır. Plaj şemsiyeleri yalnız yetişkinler için değil, çocuklar için de oldukça önemlidir. Buna göre, şemsiyeler sayesinde hassas cilde sahip çocuklar da korunmuş olurlar.

Plaj şemsiyesi temelde iki veya 3 parçadan oluşurlar. Bu parçalar; şemsiyenin kumaş kısmı, plaj şemsiyesi direği, kazık veya bidondur. Kazık veya şemsiye bidonu olarak isimlendirilen parçaların kullanım amacı aynıdır. Şemsiye direği bu iki parça sayesinde kumlu zemin üzerine sabitlenir. Böylece şemsiye havada tutulur ve olası bir rüzgara karşı da dayanım sağlayarak devrilmez. Plaj şemsiyesi deniz kenarı dışındaki bir alanda kullanılacaksa sabitleme için kazık yerine bidon tercih edilmesi gerekir. Çünkü balkon ve bahçelerde kazık için gerekli alan bulunamayabilir.

Plaj Şemsiyesi Nasıl Kurulur?

Plaj şemsiyesi, oldukça basit bir şekilde açılıp kullanıma hazır hale getirilebilmektedir. Bunun için öncelikle şemsiyenin kurulacağı alan belirlenir, ardında da şemsiye parçaları ile işe başlanır. Plaj şemsiyesini yere sabitlemek için kullanılabilecek iki farklı seçenek vardır. Bu seçenekler bir şemsiye kazığı kullanmak ya da şemsiye bidonu almaktır.

Şemsiye kazığı, adından da anlaşılacağı üzere kum zemine saplanan bir üründür. Buna göre, eldeki kazığı saplayabilmek için kumda ufak bir oyuk açılmalıdır. Açılan oyuğa kazık saplandıktan sonra etrafını yine kumla doldurarak sıkıca kapatmak gerekir. Sonrasında plaj şemsiyesi açılır ve direkte yer alan bölüm kazık başına geçirilir.

Plaj şemsiyesini sabitlemek için kullanılan bidonsa aslında direğin geçirilebileceği bir ağırlıktan ibarettir. Şemsiye bidonu düz bir zemine konulduktan sonra direk, kendine ayrılan bölüme yerleştirilir ve sıkılır. Bunun için plaj şemsiyesi sıkma aparatı da kullanılabilir. Hem kazık hem de bidon ile plaj şemsiyesi kurulumu oldukça kısa sürede ve zahmetsiz bir şekilde tamamlanabilir.

Plaj Şemsiyesi Modelleri Nelerdir?

Plaj şemsiyesi kategorisinde çok sayıda renk ve model seçeneği yer almaktadır. Bu noktada modeller; desenli şemsiye kumaşları, şemsiye boyutları ve sabitleme seçeneklerine göre değişiklik göstermektedir. Plaj şemsiyesi kumaşı geometrik bakımdan çoğunlukla dairesel bir kesime sahiptir. Ancak köşeli plaj şemsiyesi modelleriyle karşılaşmak da mümkündür.

Plaj şemsiyelerinin zeminden başlayıp kumaşın en uç noktasına kadar olan bölümüne direk yüksekliği denir. Bu yükseklik 2,35 santimetreden başlayıp 2,80 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Plaj şemsiyesinin yüksekliği arttıkça ağırlığı da genellikle artış gösterir. Bu bağlamda ortalama bir plaj şemsiyesinin ağırlığı 10 ile 13 kilogram arasında değişmektedir.

Plaj şemsiyesi modelleri çoğu zaman kumaş rengi ve desenine göre ayırt edilmektedir. Bu bağlamda, açık renkli kumaşların ışık tutmadığı için daha çok talep aldığı görülür. Ancak siyah ve lacivert gibi koyu renk tonlarına sahip plaj şemsiyeleri satın almak da mümkündür.

Plaj Şemsiyesi Nerede Satılır?

Plaj şemsiyesi hem kullanım rahatlığı hem de kişiye sağladığı faydalar bakımından tam bir fiyat performans ürünüdür. Bu sebeple de deniz ve havuz kenarlarında, balkon ve bahçelerde kullanılmak üzere sıkça satın alınan bir üründür. Doğal olarak da insanlar plaj şemsiyesi nerede satılır tarzındaki sorulara cevap aramaktadır. Plaj şemsiyesi; büyük marketler, alışveriş merkezleri ve bazı spor mağazalarında satılan bir üründür. Ancak plaj şemsiyesi satın almanın en basit ve zahmetsiz yollarından biri elektronik ticaret sitelerden faydalanmaktır.

Dijital ortamda satışa sunulan plaj şemsiyeleri hakkında genellikle detaylı bilgilere yer verilir. Bu bağlamda site üzerinden; ürün kumaşı ve diğer teknik özellikler hakkında bilgi almakta fayda vardır. Bu sayede kendinize, ailenize ya da işletmenize en uygun olan ürünü satın almanız mümkündür.

Plaj şemsiyesi avantajları bakımından yaz tatili ve dış mekan sevenlerin mutlaka satın alması gereken bir parçadır. Özellikle hassas cilde sahip olanlar için faktörlü güneş kremlerini destekleyici bir yapısı vardır. Üstelik kullanım sonrasında katlandığı için de geniş depolama alanlarına ihtiyaç duyulmaz. Güneş şemsiyesi için özel üretilen kumaşlar da uzun bir kullanım ömrüne sahiptir.

Plaj Şemsiyesi Çeşitleri ve Fiyatları

Sıcak havaların kavurucu etkisini minimum düzeye indiren plaj şemsiyeleri hem şahsi hem de kurumsal amaçlı olarak oldukça ilgi görmektedir. Bu bağlamda, piyasaya sürülen farklı ölçü ve modeldeki şemsiyelerin geniş bir fiyat skalası vardır. Plaj şemsiyeleri fiyatlandırılırken farklı faktörler göz önüne alınır.

En yaygın şekilde kullanılan plaj şemsiyeleri gabardin kumaş özelliğine sahiptir ve tel sayılarına göre fiyatlandırılırlar. Bu kapsamda, bahçe plaj şemsiyesi 8 tel ya da 10 tel gibi isimlere sahiptir. Tel sayısı arttıkça plaj şemsiyesi boyutlarında artış meydana gelir. Dolayısıyla daha fazla tel, daha yüksek fiyat manasına gelir. Ancak plaj şemsiyesinin hangi marka tarafından üretildiği de bu noktada etki sahibidir.

Plaj şemsiyesi modellerinde gabardin kumaşın dışında karşılaşılanlar pamuk ve polyester kumaş şeklindedir. Ürün içerisinde bu kumaşlardan hangisinin kullanıldığına göre de fiyat artışı ya da azalışı olabilmektedir. Plaj şemsiyesinin fiyatına dahil edilen bir durum da ürün aksesuarlarıdır. Bu bağlamda, plaj şemsiyesinin tek başına alınması durumunda düşük miktarlar ödenir. Ancak plaj şemsiyesi bidonu almak, bu ücretin yükselmesine sebep olur. Sabitleme amaçlı kullanılan bu bidonların hacmi büyüdükçe, fiyatı da artmaktadır. Plaj şemsiyesi bidonu hacmi konusunda tercih yaparken şemsiye ağırlığının da göz önüne alınmasında fayda vardır. Plaj şemsiyesi fiyatları 100 TL’den başlayıp 1500 TL’ye kadar çıkmaktadır. Dolayısıyla bu ürünler için ortalama bir değer vermek mümkün değildir.