Kitaplık

Ev, ofis, okul ve akla gelebilecek her türlü mekanda; kitap, film ya da buna benzer sanat ürünleri için bir depolama alanına ihtiyaç duyulur. Kitaplıklar bu ihtiyaç doğrultusunda hem depolama vazifesi görürler hem de ortamın dekorasyonuna şıklık katarlar. Bu bağlamda, elinizdeki ürünleri toplamak ve ilgili mekana tasarımsal bir dokunuş yapmak için eportatif.com adresimizden kitaplık kategorisini inceleyebilirsiniz.

Kitaplık Nedir?

Kitaplık, fazla sayıda yatay raftan oluşan bir mobilya türüdür. Kitap ve buna benzer basılı malzemelerin genellikle dikey şekilde dizilmesine ve düzenli bir görünüm sağlanmasına imkan tanır. Kitaplık dendiğinde akla ilk olarak şehir ve okul kütüphaneleri gelmektedir. Ancak evin veya ofislerin bir bölümde kitaplık sayesinde ufak bir kütüphane oluşturmak mümkündür.

Kitaplık, basit bir mobilya gibi görünse de oldukça farklı tasarımlarda olabilir. Bu bağlamda her renk ve malzemeden üretilmiş sayısız ürünle karşılaşmak mümkündür. Bunlar arasında kabaca bir sınıflandırma yapmak gerekirse kitaplıklar, kapaklı ve kapaksız olmak üzere ikiye ayrılabilirler. Kapaklı mobilyalar, buraya dizilen ürünlerin havada dolaşan tozdan etkilenmesini engeller. Kapaksız raflar sayesinde ise mekanda şık bir görünüm elde edilebilir.

Kitaplık Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Kitaplık ölçüsü, standart bir değerden çok mobilyanın konması planlanan alanla ilgili bir konudur. Bu bağlamda, kitaplık konacak odada uygun bir boşluk varsa kitaplık bu boşluğa uyacak ölçülerde alınmalıdır. Söz konusu alan geniş bir yer imkanı veriyorsa, kitaplık raf ölçüleri de geniş ve aralıklı yapılabilir. Daha dar alanlarda ise mobilyanın boydan boya ve çok sayıda raftan oluşması tavsiye edilir. Böylece stoklama alanı en verimli şekilde değerlendirilmiş olur ve kitaplık da önceden hesaplanan raflar sayesinde daha çok ürün alabilir.

Kitaplık ihtiyacı duyulan alanda ciddi bir alan sorunu varsa, bunun için de bir çözüm yolu vardır. Bu noktada doğrudan duvara montelenebilen kitaplık modelleri tercih etmek gerekmektedir. Duvara montelenen ince raflar sayesinde küçük odalarda ve dar alanlarda bile düzenli bir görünüme kavuşmak mümkündür.

Kitaplık Kurulumu ve Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Son dönemde satın alınan mobilyalar, ev ve ofislere demonte olarak teslim edilmektedir. Ancak teslim paketi içerisinde yer alanlar sayesinde daha önce hiç montaj yapmamış biri bile kitaplık kurulumu yapabilmektedir. Kitaplık kurulumu için öncelikle mobilya paketi içerisinde yer alan raf, vida ve buna benzer temel malzemelerin çıkarılması gerekir. Ardından şarjlı küçük bir matkap ile montaja başlamak mümkündür.

Kitaplık ya da buna benzer başka bir mobilya montajı yapılırken, genellikle teslim paketinde kurulum şemasına yer verilir. Ürün kurulum şemasında adım adım hangi işlerin yapılması gerektiği anlatılır. Bu bağlamda, çok karmaşık kitaplık parçaları bile kısa bir sürede birleştirip, kullanılmaya başlanabilir.

Kitaplık, kullanıldığı mekanda oldukça hoş bir atmosfer yaratır. Bu noktada, kitaplık düzenleme işini planlı bir biçimde tamamlamak gerekir. Kitaplığa dizilen ürünlerin belirlenen bir sıraya göre yerleştirilmesi kullanıcı açısından oldukça önemlidir. Çünkü belirli bir düzene sahip olan kitapların, arandığı zaman bulunması daha kolay olur. Bu bağlamda kitapları; isim sırasına, yazar sırasına ve büyüklüğüne göre sıralamak mümkündür.

Kitaplar isim ve yazar sırasına göre raflara yerleştirildiğinde istenilen anda doğrudan bulunabilir. Büyüklük gibi fiziksel özelliğe göre sıralandığında ise kitaplık düzeni dışarıdan daha mükemmel görünür. Böylece eşit uzunluktaki kitaplar aynı sırada olur ve olası bir karmaşık görüntünün de önüne geçilir.

Kitaplık Hangi Malzemelerden Yapılır?

Mobilya sektöründe ağırlıklı olarak kullanılan malzemeler; MDF, sunta ve ahşap şeklinde sıralanabilir. Bu noktada kitaplık kategorisinde satışa sunulan ürünlerin büyük bir kısmı da sıralanan malzemelerden üretilmiş durumdadır. MDF olarak isimlendirilen mobilya malzemesi, mühendislik çalışmaları neticesinde elde edilen yapay bir üründür. Kompozit ahşap olarak da bilinen MDF, suntayla oldukça benzer bir dış görünüme sahiptir.

Sunta, odun talaşının kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak preslenmesi sonucunda elde edilir. MDF ile bir karşılaştırma yapılırsa suntanın su veya nem benzeri bir etki karşısında daha dayanıksız olduğu kabul edilir. Ancak sunta ya da MDF kullanılması kitaplığın sağlam olup olmadığı konusunda doğrudan yorum yapılmasına olanak tanımaz. Bu noktada; üretim, marka değeri ve işçilik gibi pek çok detayın gözden geçirilmesi gerekir.  

En doğal mobilya malzemesi ahşap olarak kabul edilir. Ahşap bir mobilyada taşıyıcı kısımlar genelde ağaç bölümlerden oluşur. Bu sayede dayanıklılık artırılmış olur. Ancak ağaç bölümleri yani masif malzeme kullanılması zorunlu değildir. Bu kısımların MDF ile yapıldığı da sık karşılaşılan bir durumdur. Mobilyanın her tarafında ahşap kullanmak, genellikle tercih edilen bir durum değildir. Çünkü ahşap, doğal yapısı gereği zaman içerisinde eğilip, yamulma yapabilmektedir.

Kitaplık Boyama Nasıl Yapılır?

Son dönemde eski mobilyaların boyanması akımına olan ilgi giderek artmaktadır. Bu bağlamda, boyamaya uygun olan kitaplıklar da ufak bir işlemden geçirilerek yeni bir forma dönüştürülebilir. Aynı zamanda kitaplık yenileme olarak da adlandırılabilecek bu işlem sayesinde artık beğenilmeyen tüm ürünler elden geçirilebilir.

Mobilya boyamanın temelde üç adımı vardır. Bu adımlar; zımpara, boya ve vernik şeklinde sıralanabilir. Zımpara ile boyanacak yüzey ilk aşamada pürüzsüz bir hale getirilir. Bu esnada geniş mobilyalar için sünger zımpara, daha dar alanlarda ise kağıt zımpara kullanılması tavsiye edilir. İkinci aşamadaysa zımparalanarak düzeltilen yüzeye ilk kat boyama işlemi yapılır. Mobilya boyamak için kullanılan ürünler akrilik boya olarak adlandırılır ve piyasada farklı markalara ait boyalar yer almaktadır.

Mobilya boyamanın inceliği boyanın iki kat yapılmasıdır. Ancak bu noktada ilk kata sürülen boya kurumadan kesinlikle ikinci katı sürmemek gerekir. Boyama sırasında kullanılabilecek farklı fırça teknikleri vardır. Bu sebeple farklı boylarda birkaç fırçaya sahip olmak, işlem sırasında daha rahat hareket edilmesine yardımcı olur.

Zımparalama ve boyama adımları başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra vernik kullanılması gerekir. Vernik sayesinde hem mobilya yüzeyi pürüzsüz bir görünüm elde eder hem de boyanın kullanım ömrü uzatılmış olur. Vernik ile mat ya da parlak bir dokunuş yapılması mümkündür. Bunun için hem likit hem de sprey verniklerden faydalanma imkanı vardır.

Kitaplık Fiyatları

Kitaplık fiyatları; mobilya malzemesi, raf sayısı ve kitaplığın genel tasarımına bağlı olarak değişik şekillerde listelenmektedir. Bu bağlamda genel bir yargıya varıldığında ahşap (masif) malzemeden üretilen mobilyaların MDF ve suntaya göre daha yüksek fiyatlı olduğu görülmektedir. Sunta ve MDF arasında da buna benzer bir fiyat farkı vardır. Bu bağlamda MDF, suntadan daha pahalı bir ürün olarak kabul edilir. Sade ve düz raflardan oluşan kitaplıklar ise büyüklüğüne göre fiyatlandırılır. Ancak kitaplık konusunda kullanıcılara geniş bir fiyat yelpazesi sunulmaktadır. Yani her bütçeye ve gereksinime uyacak şekilde kitaplık satın almak mümkündür.

Kitaplık konusunda sayısız seçenek vardır. Bunlar arasından kütüphane modeli standart raflı ürünler en sık tercih edilenlerdir. Ancak daha modern çizgiler taşıyan ilginç tasarımlarla karşılaşmak da mümkündür. Ancak mobilya tasarımından beklenti, renk ve model gibi konular kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Doğal olarak da kitaplık fiyatları ortalama bir değere göre yorumlanamamaktadır.