Kamp Sandalyesi

Kamp Sandalyesi

Kamp masası ve sandalyesi gibi ekipmanlar şehrin gürültülü atmosferinden uzaklaşmak için iyi birer fırsattır. Bu bağlamda, söz konusu ekipmanlar kamp yaparken kullanılmakla kalmaz kişiye; parkta, plajda, bahçede ve pikniklerde de büyük bir konfor alanı sağlar. Kamp sandalyesi her türlü zevke ve ihtiyaca uygun olarak üretilen bir üründür. Bu bağlamda, eportatif.com adresi ziyaret edilerek farklı seçeneklere göz atılabilir.

Kamp Sandalyesi Kullanım Alanları Nelerdir?

Kamp sandalyesi adından da anlaşılacağı üzere kampçılar için üretilmiş özel bir ekipmandır. Ancak bu sandalyeler kullanım konforu açısından sıradan günlerde bile kullanılır bir hale gelmiştir. Bu bağlamda kamp sandalyelerinin hafta sonu açık hava kaçamaklarında, pikniklerde ve hatta evlerin balkonlarında bile kullanıldıkları görülebilmektedir. Yani, akla gelebilecek her türlü etkinlikte kamp sandalyesi kullanmak mümkündür.

Kamp sandalyeleri, sessiz ve manzaralı alanlarda huzurlu hissederken kişiye yardımcı olur. Bu bağlamda, sosyal medya platformlarında kamp sandalyesi pozları da giderek yer edinmeye başlamış durumdadır. Kamp sandalyeleri bir ateş başında sohbet ederken ya da göl kenarında kahve içerken kişinin en yakın dostlarından birine dönüşebilir.

Kamp Sandalyesi Özelikleri Nelerdir?

Kamp sandalyeleri, akla gelen diğer kamp ekipmanlarına benzer şekilde farklı özellikler göz önüne alınarak üretilen bir üründür. Buna göre ideal bir kamp sandalyesi; hafif, kolay taşınabilir, yer kaplamaz ve katlanabilir özelliktedir. Kamp sandalyeleri katlandıkları zaman oldukça küçük hacimlere sahip olurlar. Dolayısıyla da omuzda ya da araba bagajında taşımak için uygun bir büyüklüğe gelirler.

Kamp sandalyesinin katlanabilir özelliği, zaman zaman dezavantaja da yol açabilmektedir. Bu bağlamda, kamp sandalyesi vidası katlanma sırasında sandalye kumaşını zedeleyebilmektedir. Üretim aşamasında bu durum da göz önüne alınarak, sandalye kumaşları için dayanıklı materyallerden destek alınmıştır. Kamp sandalyesi kumaşının içeriğini genellikle %80 oranında polyester, %20 oranındaysa termoplastik polietilen kumaş maddesi oluşturur.

Kamp sandalyesinde kullanılan kumaşların dayanıklı olması yırtılma ve zedelenmeye karşı direnç göstermenin dışında da bazı avantajlar sunmaktadır. Buna göre, dayanıklı sandalye kumaşları sayesinde kamp sandalyesi 200 kg ağırlığa kadar yük taşıyabilmektedir. Yani, bu ürünler kilo problemi olan insanlar açısından da gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir.  

Kamp Sandalyesinin Hangi Fonksiyonları Vardır?

Kamp sandalyeleri oturma dışında farklı ihtiyaçları giderebilecek fonksiyonlarla donanmış çeşitlere sahip olan bir ekipmandır. Bu bağlamda kamp sandalyelerini öne çıkaran başlıca fonksiyonlar bardak tutucu ve gölgeliklerdir. Bardak tutucular genellikle file benzeri bir yapıda olup, sandalyenin kol dayama bölümünün en ucunda durular. Bu tutucular sayesinde kullanıcının rahat hareket etmesine olanak sağlanır. Üstelik çok sıcak veya soğuk içeceklerin de uzun süre boyunca elde tutulmasına gerek kalmaz.

Kamp sandalyesinin gölgeliğe sahip olması da bir başka fonksiyondur. Gölgelikler, havanın yoğun olarak güneşli olduğu zamanlarında kişiyi güneş ışıklarından korumaya yardımcı olur. Bu sayede ekstra bir şemsiyeye ya da koruyucu ekipmana ihtiyaç duyulmaz. Tek bir ürünle hem oturma hem de gölgede durma ihtiyaçları giderilmiş olur.

Kamp sandalyeleri; geometrik model, kumaş deseni ve taşıdığı fonksiyonlar bakımından farklı çeşitlere sahiptir. 2’li set halinde satışa sunulan kamp sandalyeleri genellikle yuvarlak bir kesime sahiptir. Ancak daha köşeli geometrilerdeki sandalyelerle karşılaşmak da mümkündür. Sandalyenin kesiminin yuvarlak ya da köşeli olmasınınsa farklı bir avantajı bulunmaz. Bu sandalyeler tamamen görsel bir çeşitlilik sunar.

Karakterli kamp sandalyeleri özellikle çocukların kullanımı için tasarlanmıştır. Sevdiği bir karakteri sandalye kumaşı üzerinde gören çocuklar, burada vakit geçirmek için daha istekli olurlar. Bu sayede çocuğun güvenli bir alanda kalması sağlanmış olur, ebeveynler de daha rahat bir vakit geçirirler.

Kamp sandalyesinde bulunan gölgelik ve şemsiyeler de sandalyenin kendi içerisinde çeşit olarak ayrılmasını sağlar. Bu bakımdan şemsiyeli kamp sandalyeleri, deniz ve göl kenarlarında şezlong olarak kullanılabilirler. Tüm kamp sandalyelerinde sayısız renk seçeneği mevcuttur. Genellikle desensiz kumaştan üretilen bu ürünler için en fazla; siyah, yeşil, mavi ve lacivert tercih edilmektedir. Buna göre kamp sandalyesi ile gidilecek yerler ile sandalye rengi arasında uyum sağlamak mümkündür. Ormanlık alanda yapılacak kamp için siyah, su kenarındaki gezintiler içinse mavi tonlarındaki kamp sandalyeleri uyumlu olabilir.

Kamp Sandalyesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp sandalyesi almak isteyenlerin göz önüne alması gereken belli başlı noktalar; kumaş tipi, ağırlık kapasitesi, kurulum kolaylığı ve fonksiyonlardır. Kamp sandalyeleri kabaca bir iskelet ve üzerine geçirilmiş kumaştan oluşur. Her iki sistemin de yeterince kaliteli olması kullanım sırasında konfor sağladığı gibi sandalyelerin daha uzun süreyle kullanılmasına da destek olur.

Ürün kalitesi dışında kamp sandalyesi ölçüleri de son derece önemli konudur. Klasik modeller en sık tercih edilen ürün ölçülerine sahiptir. Ancak kepçe tipi kamp sandalyeleri daha geniş, alçak tip kamp sandalyeleri ise daha dar bir oturum alanına sahiptir. Ağırlık kapasitesi konusundaysa kamp sandalyeleri geniş bir aralık değerine sahiptir. Bu bağlamda sandalyeler 80 kilogramdan başlayıp 200 kilograma kadar ağırlık taşıyabilirler.

Kamp sandalyeleri gerçek amacı için kullanılacaksa, yani kampa götürülecekse, kolay kurulup katlanabilir olmalıdır. Uzun yürüyüşler içeren geziler için sırtta taşınabilir özellikte kamp sandalyeleri mevcuttur. Bu bağlamda, sandalyenin katlandıktan sonra ne kadar yer kapladığına ve ağırlığının ne olduğuna önceden bakmakta fayda vardır. Çoğu kamp sandalyesi tek hamlede açıldıktan sonra kullanılabilir duruma gelir. Ancak kurulum aşamasında biraz zaman harcatan modellerle karşılaşmak da mümkündür.

Sandalyeye eklenen her bir fonksiyon kullanıcının konforunu artırmak maksadıyla üretilir. Bu bağlamda, bardaklık ve gölgelik gibi özelliklere sahip bir ürün almak kullanım açısından rahatlık anlamına gelir. Klasik bir kamp sandalyesi alacaklar ise sıradanlıktan uzaklaşmak için baskılı kamp sandalyelerine yönelebilirler.

Kamp Sandalyesi Kullanmanın Faydaları

Kamp sandalyeleri mevsim ne olursa olsun her türlü arazide kullanılabilecek ekipmanlardır. Bu ekipmanlar; araba koltuğunda, bisiklet bagajında ve hatta omuzda rahatlıkla taşınabilecek özelliklere sahiptir. Kolayca kurulup katlanabilirler ve hafif yapıları sayesinde taşıma sırasında kullanan kişiye zahmet vermezler.

Kamp sandalyesi yalnız başına doğa gezilerinde dinlenme amaçlı kullanılabilirler. Bunun yanı sıra plajlarda şezlong görevi üstlenen modellerle karşılaşmak da mümkündür. Yanına bir kamp masası eklendiği takdirde de evdeki gibi bir yemek yeme konforu sağlarlar. Tüm bu örneklerden anlaşılacağı üzere kamp sandalyeleri, günübirlik gezilerden uzun tatillere kadar pek çok zamanda kullanılabilen ürünlerdir. Kamp sandalyeleri yetişkinler için olduğu kadar çocuklu aileler için de vazgeçilmez birer ekipmandır. Pikniklerde ve çadır kamplarında çocuklar için üretilen kamp sandalyelerini kullanmak, ebeveynlere daha geniş bir hareket alanı sağlar.

Kamp sandalyesi kullanmak tamirat ve temizlik konusunda da oldukça faydalıdır. Bu bağlamda, kamp sandalyesi tamiri yapmak mümkündür. Yani ürünlerde herhangi bir bozukluk meydana geldiğinde ufak bir tamiratla kullanılmaya devam edebilirler. Sandalye üzerinde bulunan kumaşlar özel üretimlidir. Yani leke tutmazlar. Ancak herhangi bir aksilik sonucu temizlenmeleri gerekirse de elde yıkama yapmak için uygundurlar. Sandalyelerin tamir edilebilmesi ve temizlenebilmesi sayesinde kullanım ömürleri uzamaktadır. Bu ürünler bir kez para verildikten sonra uzun yıllar kullanılabilirler.