Çalışma Masası

Çalışma masaları, çocuktan yetişkine her türlü bireyin ihtiyacı olan mobilyalardır. Bu masalarda ders çalışılabilir, ofis işleri yapılabilir, bilgisayar oynanabilir ve akla gelebilecek diğer faaliyetlere yer verilebilir. Bu sebeple masalar hem evlerin hem de ofislerin vazgeçilmez birer parçasıdır. Her ihtiyaca uygun olarak üretilen son tasarım çalışma masalarınınsa eportatif.com üzerinden incelenmesi mümkündür.

Çalışma masası, düz bir zemin üzerinde okuma yazma ve buna benzer diğer faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği bir mobilya türüdür. Diğer masalardan en belirgin farkı genellikle oturulabilecek bir alanın olması, yani 3 tarafının kapalı olmasıdır. Ancak bu durumun dışında kalan çalışma masalarıyla karşılaşmak da mümkündür.

Çalışma Masası Nasıl Olmalı?

İdeal çalışma masası nasıl olmalı ya da öğrenci çalışma masası nasıl olmalı tarzında pek çok soruyla karşılaşılmaktadır. Bu noktada çalışma masasının ne şekilde olması gerektiği yalnızca masayı kullanan kişiye ve ürünün kullanım amacına bağlıdır. Öğrenciler için satın alınan masalar genellikle tek kişilik kullanıma sahip olacak ölçülerde ve standart boyuttadır. Ancak ofis çalışanları için daha geniş bir kullanım alanı sunan L tipi çalışma masalarının tercih edildiği görülmektedir.

Ev ofislerin büyük bir bölümünde masaların hem çalışma hem de bilgisayar kullanmak amacıyla satın alındığı görülmektedir. Bu noktada çalışma masalarının kitap gözüne sahip olduğu ya da masalara priz yerleştirilmesi de yaygın kullanım şekilleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çalışma Masası Ölçüleri

Çalışma masası, seri halde üretilse de kişiye özel bir mobilya türüdür. Ancak ortalama standartlardaki bir çalışma masası ölçüsü; 120 santimetre en, 45 santimetre derinlik ve 75 santimetre yükseklik olarak sıralanabilir. Bu ölçü değerleri kişinin kullanım amacı ve ihtiyaçları doğrultusunda artırılabilmektedir. Çalışma masası ölçüleri söz konusu olduğunda en önemli detay yükseklik konusundadır.

Masa başında uzun süreler geçiren bir kimsenin konforunu sağlayabilmesi için doğru yükseklikte bir masa tercih etmesi gerekir. Masa üzerinde bilgisayar bulunduğunda bu konu özellikle sağlık açısından son derece önemli bir hal almaktadır. Piyasada satışa sunulan çalışma masası yükseklikleri genellikle 75 ile 80 santimetre arasında değişmektedir. Standart sayılan bu ölçülerle oynamak pek mümkün olmadığından yüksekliğin çalışma sandalyesi ile ayarlanması tavsiye edilir. Buna göre çalışma masası arkasında duran sandalyenin alçaltıp yükseltilebilir olması kişiye büyük bir konfor sağlar. Doğru çalışma masası yüksekliği yakalamak ise yapılan işten alınan verimi artırmaya yardımcı olur.

Çalışma Masası Kurulumu

Son zamanlarda satışa sunulan mobilyaların büyük bir çoğunluğu alıcı adresine demonte olarak teslim edilmektedir. Çalışma masaları da montaj yapılmadan teslim edilen ürünlerin başında gelmektedir. Ancak teslim paketi içerisinde kurulum şemasına yer verildiği için çalışma masası kurulumu son derece basit bir biçimde tamamlanabilmektedir.

Çalışma masası montajı yapılmadan önce, masanın yerleştirileceği mekanda bulunmak sonrasında bir taşıma yapmamak için önemli bir detaydır. Oldukça kısa sürede tamamlanabilecek masa kurulumu için gerekli materyaller ise; çalışma masasına ait mobilya parçaları, birleştirme amaçlı kullanılacak vidalar, basit bir tornavida ya da şarjlı matkap şeklinde sıralanabilir.

Çalışma Masası Nasıl Düzenlenir?

Çalışma masası düzeni, dekorasyon ve mekan düzeni açısından gerekli bir eylemdir. Kalemlikler, basit raflar ve diğer masa aksesuarları kısa sürede çalışma masası düzeni sağlamaya yardımcı olur. Böylece etraftaki dağınıklık giderilmiş olur ve dikkat tamamen yapılan işe verilebilir. Özellikle bilgisayarla birlikte kullanılan çalışma masalarında kablo yığılması ile birlikte çirkin bir görüntü ortaya çıkar. Bu görüntüye karşıysa ufak kablo düzenleyicilerden yardım alınabilir.

Ev ve ofisler için alınan mobilyalar uzun süreli kullanım sonrasında bir miktar sıkıcı olabilmektedir. Çalışma masaları, yapıldığı malzemeye de bağlı olarak, boyanabilir bir özelliktedir. Su bazlı olarak tanıtılan ya da akrilik sayılan boyalar çalışma masası boyama işi için yeterli sayılırlar. Boyanabilir olmaları sebebiyle bu mobilyalar bir defa alındığı takdirde uzun bir kullanım ömrüne sahip olurlar.

Yapılan işten en yüksek verimin elde edilebilmesi için çalışma masasının odanın en uygun köşesine kurulması gerekir. Buna göre, çalışma masalarının ışık alan bir yerde olması tercih sebebidir. Ancak sınava hazırlanan öğrenciler pencereden dolayı odaklanma güçlüğü çekebilirler. Böyle durumlarda da çalışma masasının aydınlatma ürünlerini en iyi şekilde alabileceği bir bölgeye konumlandırılması gerekir.

Çalışma Masası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çalışma masası ve benzeri mobilyalar, büyük sayılabilecek ölçülere sahiptir. Ev ve ofis ortamında yer kaplayan bu eşyaları alırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detayların önem sırası kişiden kişiye göre değişebilir. Bu bağlamda çalışma masası satın alınırken dikkat edilmesi gerekenleri tasarım ve işlevsellik olmak üzere iki ana başlığa ayırmak mümkündür.

Çalışma masasının rengi ve fonksiyonel detayları tasarım başlığında ele alınabilir. İç mekandaki bütünlüğün bozulmaması adına, eğer alanda başka mobilyalar varsa çalışma masasının bunlarla uyumlu olması gerekir. Renk ve malzeme bakımından mekanın diğer parçalarına benzerlik sağlamak ortaya şık bir görüntü çıkmasına yardımcı olur.

Çalışma masasının ölçüleri ve hangi malzemeden yapıldığıysa tamamen işlevsellik olarak nitelendirilebilir. Yapılan işe uygun genişlikte bir masa tercih etmek kullanıcının daha esnek hareket etmesine imkan tanır. Yine oturan kişinin bacaklarıyla masa arasında belirli bir mesafe bırakılması gerekir. Yani, yükseklik konusunda da hesaplı davranılmalıdır. Çalışma masasının hangi malzemeden üretildiği hem olası deformasyonlar hem de mobilyanın kullanım ömrü açısından son derece önemlidir. Bu bağlamda; ahşap, metal, cam ve akla gelebilecek diğer malzemelerden masa üretildiği görülmektedir.

Çalışma Masası Modelleri ve Fiyatları

Çalışma masası konusunda ortaya çıkan ihtiyaçlardan kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple de masa geometrisi, ölçülendirme, malzeme ve diğer fonksiyonlar bakımından sayısız modelle karşılaşmak mümkündür. Evrak saklanması gereken durumlarda çekmeceli masa modelleri tercih edilmektedir. Bu modellere en fazla ofis çalışanları tarafından ihtiyaç duyulur. Buna benzer şekilde çalışma masası bir öğrenci tarafından kullanılacağı zaman da kitaplık eki olmasına dikkat edilir. Kitaplık masanın üst kısmında yer alabileceği gibi yan taraflara da montelenebilmektedir. Çalışma masası modelleri sayısız seçeneğe sahip olsa da kullanıcılar tercihlerini ağırlıklı olarak sadelik ve konfordan yana kullanmaktadır.

Çalışmasa masası fiyatları oldukça değişken bir aralıkta seyretse de her bütçeye uygun mobilya bulunması mümkündür. Bu ürünlerin fiyat aralığının genişlemesinin temel sebebiyse masa yapımında kullanılan malzeme kalitesi ve işçilik değeridir. Malzeme kalitesi, dayanıklılığı ve kullanım ömrü uzadıkça çalışma masasının fiyatı da doğal olarak artmaktadır.

Çalışma masası fiyatları üzerinde etkili olan faktörler yalnızca malzeme ve işçilik ile sınırlı değildir. Bu bağlamda; çalışma masası ölçüleri, masanın parça sayısı, geometrisi ve fonksiyonel özellikleri de fiyatlarda artış ve azalmaya neden olabilmektedir. Aynı marka tarafından üretilen masalardan daha küçük ebatlarda olan daha düşük bir satış fiyatına sahiptir. Bununla benzer şekilde masaya eklenen raf ve kitaplıklar da fiyatı ufak bir tutarda artırmaktadır. Ortalama bir aralık düşünülürse sade ve ekstra fonksiyon barındırmayan tek kişilik bir çalışma masası yaklaşık 70 ile 100 TL arasındadır. Masaya eklenen her bir donanım içinse bu fiyat giderek artış göstermektedir.