Bilgisayar Masası

Ergonomik tasarımlarıyla dikkat çeken bilgisayar masaları hem ev hem de ofis ortamlarında rahat bir kullanım imkanı sağlar. Sağlık açısından oldukça önemli olan bu mobilya parçaları, aynı zamanda yapılan işin kalitesini ve üretkenliğini de artırır. Bu bağlamda, piyasada yer alan en güzel bilgisayar masası örnekleri eportatif.com sitemizde yer almaktadır.

Bilgisayar masasına ihtiyaç duyulduğu anda ufak bir ihtiyaç listesi hazırlamakta fayda vardır. Masanın ne amaçla kullanılacağı, hangi mekana monteleneceği ve boyutlarının ne olacağı gibi soruları önceden yanıtlamak alışveriş sırasında kullanıcıya gerekli ürünü kolayca bulmayı sağlar. Bilgisayar masası konusunda çok sayıda seçenekle karşılaşmak mümkündür. Öncesinde böyle bir çalışma yapmak, seçeneklerin daha rahat elenmesine ve kafa karışıklığı yaşanmamasına da destek verir.

Bilgisayar Masası Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilgisayar masası satın alırken, dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar vardır. Bu bağlamda, mobilya seçmeden önce masanın kurulacağı ortama ve alana karar vermek gerekir. Eğer mekan içerisinde farklı eşyalar varsa masayla bir uyum yakalanmaya çalışılabilir. Bunun dışında bilgisayar masası ebatları da önceden karar verilmesi gereken bir husustur. Ölçüsüz alınan masaların, kurulum yapılacak alana tam olarak uyum sağlaması açısından bu iki detay oldukça önemlidir. Örneğin boş bir köşe duvarı varsa alınacak bilgisayar masası l şeklinde tercih edilebilir.

Bilgisayar masasının ne amaçla kullanılacağı, hangi malzemeden üretileceği ve modelinin ne olacağı da düşünülmesi gereken diğer noktalardır. Çünkü bilgisayar masalarının tümü farklı kullanım özelliklerine sahiptir. Detaylı bir araştırma yapmadan bir mobilya almak, daha sonrasında bu alışverişten pişmanlık duyulmasına sebep olabilir.

Ofis tipi bilgisayar masası alınırken bakılması gereken ilk ve en önemli detay, masa yüksekliğidir. Yükseklik, masa seçimi konusunda kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir özelliktir. Çünkü uzun saatler masa başında hareketsiz kalmak, zaman içerisinde geri dönülmez sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Boyun ve bel fıtıklarından korunmak için bilgisayar masalarının doğru yükseklikte kullanılması şarttır.

Bilgisayar Masası Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Bilgisayar masaları kabaca çalışma masası kategorisine dahil edilebilir. Bu noktada, bilgisayar masaları ağırlıklı olarak ofis çalışmaları ve oyun oynamak için tercih edilen mobilyalardır. Ancak tasarım özelliklerinin bir getirisi olarak sıradan işler için de kullanılması mümkündür.

Masanın hangi amaçla kullanılacağını belirlemek, bilgisayar masası boyutları düşünülürken oldukça yardımcı olur. Bu kapsamda, üretken ve yaratıcı çalışmalar yapılacak bir masanın büyük olması kullanım rahatlığı sağlar. Daha küçük çaptaki çalışmalar içinse daha küçük ebatlarda masalar tercih edilebilir.

Çalışma ve bilgisayar masaları her türlü materyal kullanılarak üretilebilir. Ancak son zamanlarda revaçta olan mobilya malzemeleri suntalam ile metal profil şeklindedir. Bu tarzda ve en modern şekilde üretilen masalar, eportatif.com sitesinden satışa sunulmaktadır. Ürünler demonte halinde müşterilere teslim edilmektedir. Ancak bilgisayar masası kurulumu şematik anlamda oldukça basittir.

Demonte olarak teslim edilen masa paketleri içerisinde bilgisayar masası montajı için gereken her türlü malzeme yer almaktadır. Bu noktada alınan ürüne bağlı olmak kaydıyla, ufak bir şarjlı matkaptan destek alınabilir. Matkap kullanılarak yapılan montajlar hem kısa sürede bitmekte hem de daha sağlam bağlantılar kurulabilmektedir.

İdeal Sayılabilecek Bilgisayar Masası Nasıl Olmalı?

İdeal bilgisayar masası, yapılan işten verimli sonuçlar alınmasına yardımcı olan mobilyadır. Buna göre, ideal masa öncelikle kullanıcısına uygun büyüklükte ve yükseklikte olmalıdır. Bilgisayar masalarında ideal yükseklik, bacak ile masa arasında bir boşluğun kalması demektir. Bu da ortalama 70-75 santimetreye denk gelir. Masanın en kısmı ise, monitörün yeterli uzaklıkta kalması hesaplanarak seçilmelidir. Bilgisayar karşısında konforlu olmak ve göz sağlığını korumak isteyenler için ideal mesafe 50-75 santimetre arasındadır.

İdeal bilgisayar masası, yapılan işle doğru orantılı olarak farklı geometrilere sahiptir. İdeal kavramı kişiden kişiye göre değişen bir olgudur. Ancak L şeklindeki masalar takım çalışmaları yapan ya da dağınık çalışmayı seven kişiler için uygundur. Bunun yanı sıra finans gibi uzmanlık alanlarındaysa U şeklindeki masa tasarımları ideal kabul edilir. Bu tip masalarda toplantı yapmak ve müşteri iletişimi kurmak son derece rahattır.

İdeal bilgisayar masasının olmazsa olmaz bir parçası da ergonomik bir çalışma sandalyesidir. Masa başında geçirilen sürenin optimum şekilde kullanılması oturulan sandalye ile doğru orantılıdır. Bu bağlamda, bilgisayar masası ve sandalye tek paket olarak satın alınabileceği gibi ayrı ayrı da alınabilir. Sandalye seçerken ilk olarak karar verilmesi gereken detaysa sandalye yükseklinin ayarlanabilir özellikte olup olmadığına bakmaktır.

Bilgisayar Masası Oda İçerisinde Nereye Konumlandırılmalı?

Bilgisayar masasının nereye konacağı konusu, bu eşyanın işlevine bağlıdır. Detay çizimlerin kağıt üzerine yapılacağı bir masanın, ışığı doğrudan alabilmesi oldukça önemlidir. Bu bakımdan bilgisayar masasının cam kenarına ya da ampule yakın bir yere konumlandırılması tavsiye edilir. Ancak masa, bir öğrenci tarafından kullanılacaksa durum oldukça farklıdır.

Akademik düzeyde yapılan birtakım araştırmalar, cam kenarına konan bilgisayar masalarının verimi düşürdüğü yönündedir. Çünkü camdan dışarıyı seyretmek, kişinin ilgisini farklı yönlere kaydırmakta ve dikkat bozukluğuna sebebiyet vermektedir. Bu tarz problemlere karşı masanın duvara yaslanması önerilir.

Ofis ortamlarındaysa çalışma masası, ekran kapıya ters bakacak şekilde ayarlanabilir. Böylece kalabalık ortamlarda bilgisayar ekranının saklanması veri gizliliği açısından daha kolay olur. Ancak böyle bir konumlandırma yapıldığında duvar ile sandalye arasında yeterli bir hareket alanı bırakmaya da dikkat edilmelidir.

Bilgisayar Masası Düzenleme İçin Kullanılabilecek Malzemeler

İyi birkaç dokunuşla eldeki bilgisayar masasını, kullanım açısından daha verimli bir hale getirmek mümkündür. Bu bağlamda; bilgisayar masa üstü not tutucu, kalemlik ya da küçük raflar oldukça işe yaramaktadır. Bu portatif ürünler sayesinde bilgisayar masalarına yeni görünümler ve özellikler eklemek mümkün olur. Kalemlik ve not tutucular ofis çalışanları ve öğrenciler için olmazsa olmaz parçalardır. Masa üzerindeki karmaşıklıktan kurtulmanın başlıca yolu, düzenleme ürünlerinden yardım almaktır.

Bilgisayar masasını oyun amaçlı kullananlar için de üretilen düzenleme materyalleri vardır. Bu bağlamda, oyuncular tarafından en fazla kullanılan ürün bilgisayar masası led döşeme şeklindedir. Led döşemeler maliyet açısından kişiyi zorlamaz. Ancak ufak bir masaya takıldığında bile odanın tüm atmosferini değiştirmeye yardımcı olurlar.

Bilgisayar, düzenli bir yerleştirme yapılmadığı takdirde kabloları karışabilecek bir donanımdır. Kablolardaki bu karışıklık nedeniyle hem dağınık bir görüntü oluşmakta hem de bilgisayar masaları istenilen rahatlıkta kullanılamamaktadır. Kablo sorununu çözmek içinse iki farklı yöntem bulunur. Bunlardan ilki, kablo düzeninin yapılabileceği aparatlara sahip bir bilgisayar masası almaktır. Bu tip masalar hali hazırda bir sisteme sahip olduğu için ekstra bir çalışmaya ihtiyaç duyulmaz. İkincisiyse hazır takılan kablo aparatlarını alıp, bilgisayar masasına monte etmektir.

Kablo karmaşasından kurtulmak için, kullanılacak prizleri masaya en yakın alanda tutmak gerekir. Bunun dışında prizlerin masa altına ya da içerisine gizlenebilmesi de mümkündür. Böyle bir tadilata ihtiyaç duyulacağı durumda, bilgisayar masası almadan önce boyutlar konusunda ufak bir hesaplama yapmak gerekir. Küçük sayılabilecek masalarda prizi masanın içine taşımak, alanı daraltacağı için kullanım açısından dezavantaj yaratabilir.