Bahçe Şemsiyesi

Bahçe şemsiyesi, bahçelerin ve plajların daha güzel ve estetik görünüme sahip olmasına yardımcı olur. Pek çok çeşit, renk, desen ve boyutlara ayrılması sayesinde kişilerin tarzlarına uygun olanları tercih edebilmesi mümkündür. Özellikle sıcak havalarda daha çok aranan bahçe şemsiyeleri iş yerleri, oteller, kişisel kullanım alanları ve plajlarda yaygın olarak kullanılır.

Plaj Bahçe Şemsiyesi

Bahçe şemsiyeleri arasında en çok aranan şemsiye türü plaj şemsiyeleridir. Plaj bahçe şemsiyesi renkleri ve tasarımlarıyla boş alanların doldurulması, masa ve sandalyelere uyum sağlaması, gölgelik olması amaçlarıyla pek çok kez kullanılır. Tatil bölgelerinde, havuzlu bahçelerde, deniz kenarında taşınır ve taşınamaz olarak çeşitli şekillerde bulunabilir.

Genellikle kare veya yuvarlak şekillerde bulunan plaj bahçe şemsiyesi farklı boyutlardadır. Tek kişilik, iki veya üç kişilik olabilen şemsiyeler farklı tasarımlar sonucu dörtgen, altıgen gibi çokgenler halinde de bulunabilir. Özel üretim yapan firmalarla iletişime geçildiğinde tasarlanan ya da istenen şekilde şemsiyeleri elde etmek mümkündür. En yaygın türleri geniş kapsamlı kullanımlarda 4 metre bahçe şemsiyesi diğer kullanımlarda 3 metre bahçe şemsiyesi olarak belirlenmiştir.

Plaj bahçe şemsiyelerin kumaşı için polyester ve akrilik tercih edilir. Yağmur veya kar için kullanılan şemsiyelerin su geçirmezlik garantileri firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Güneşlik için kalın kumaşlar kullanılması tam gölge oluşumunu sağlayarak güneşlenmek istemeyen kişilerin yanmasını engeller.

Aile veya arkadaş gruplarıyla vakit geçirirken ortamı renklendiren bahçe şemsiyeleri, bireysel olarak yapılan dizaynlarda oldukça hoş bir görünüme sahiptir. Sağlık açısından oldukça yararı bulunan ürünler rüzgara karşı dayanıklı yapıya sahiptir. Altına yerleştirilecek olan bir ısıtıcı sayesinde kış aylarında da farklı şekillerde kullanılabilmektedir.

Plaj bahçe şemsiyelerinin temizliği de oldukça kolaydır. Uzun süre kullanılmayan eşyalarda oluşan tozlanma, kumaşın çıkarılarak sadece suyla yıkanmasıyla giderilmektedir. Demir veya plastik kısımları deterjan ve su yardımıyla silinebilmektedir. Bu sayede eski renkli görünümüne kavuşmuş olur.

Bahçe Şemsiyesi Parçaları

Bahçe şemsiyesi pek çok parçadan oluşur. Bu parçaların kaliteli olması, satın alınan veya bireysel olarak yapılan ürünlerin daha uzun süreli kullanılmasını sağlar. Soğuk hava şemsiyeleri yıpranmaya daha müsaittir. Bu sebeple parça seçimlerinde dikkatli olmak, su geçirmezliğini kontrol etmek, rüzgara karşı dayanıklılığını gözlemlemek gerekir.

Sıcak havalarda kullanılmak üzere alınan bahçe şemsiyesi parçaları arasında en dikkat çeken kısım kumaştır. Sürekli güneş altında kalan kumaşın solmayan, renk atmayan ve ortama uygun renklerde olmasına dikkat edilmelidir.

Bahçe şemsiyesi zaman zaman iskelet sistemine sahip olabilir. İskelet sisteminin kullanılması dayanıklılığı olumlu yönde etkileyerek daha uzun süreli kullanım avantajı sağlar. Şemsiyenin rüzgara olan direncini arttırarak her mevsim açık alanlarda yer almasına olanak sağlar.

Bahçe şemsiyesinin taşınabilir olması için yerle temas eden kısmında bidon yer alır. Bidona eklenebilen tekerlekler taşıma işlemini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca yerinde sabit kalması istenen bidonların altına uygun malzemelerle kaplama veya vidalama işlemi yapılabilmektedir.

Bahçe şemsiyelerinde tüm parçalar birbirleriyle uyum içindedir ancak istenen durumlarda parçalarda değişiklikler yapılabilir. Kumaşın boyanması veya değiştirilmesi, iskelet boyu kısa gelen demir parçaların yerine daha uzunlarının takılması bu duruma birer örnektir.

Bahçe Şemsiyesi Kurulumu

Bahçe şemsiyesi kurulumu işlemi herkesin yapabileceği oldukça kolay bir işlemdir. Öncelikle şemsiyeyi taşıyabilecek uygun yükseklikte bir alan bulunmalıdır. Ardından hem kurulum kılavuzundan hem de internetten yararlanarak kurulum işlemi gerçekleştirilebilir.

Bahçe şemsiyesi yüksek bir zemine yerleştirildikten sonra şemsiyede bulunan üst kapakların ve altta bulunan ayakların takılması gerekir. Vidalama işleminin tamamlanmasının ardından şemsiye yere indirilerek kurulumuna devam edilebilir. Bu esnada bir başkasının yardım etmesi kişinin işlerini kolaylaştıracaktır.

Kişilerden biri şemsiyenin gövdesini tutarken diğer kişi şemsiyeyi açmaya başlamalıdır. Duruma göre kişinin boyunun yetmediği durumlarda bir tabure veya basamaktan yardım alınabilmektedir. Şemsiyenin ayaklarına baskıda bulunarak devrilmesinin önüne geçilmelidir. Ardından ağırlıklar ayaklar üzerine yerleştirilerek şemsiyenin kendi dengesini koruması sağlanmalıdır.

Şemsiyenin orta kısmında bulunan anahtar şemsiyenin açılma ve kapanma işlemlerinin yapılmasına yardımcı olur. Kurulumun son adımı olarak gövdede bulunan delik kısma anahtar yerleştirilmelidir. Dikkat edilmesi gereken nokta, anahtarın saat yönüne çevrilmesiyle şemsiyenin açılışının orantılı olmasıdır.

Bazı durumlarda çoktan alınmış olan bahçe şemsiyesi için tamir gerekmektedir. Deniz kenarı olan şehirlerde bu tamir işlemi rahatlıkla yapılabilirken iç kesimlerde tamir yapacak kişilerin bulunması zor olabilir. Bahçe şemsiyesi tamiri Ankara ilinde iç kısımda yer almasına rağmen oldukça kolay şekilde yapılabilmektedir.

Bahçe Şemsiyesi Tavsiye

Bahçe şemsiyesi tavsiye eden kişiler pek çok alanda ürünleri karşılaştırır. Kişiye en uygun ürünün tercihinin yapılması oldukça önemlidir. Yeni veya eski şemsiyelerde aranan özelliklerin tamamı bulunmalı, ihtiyaç durumunda kolay kuruluma sahip olmalıdır.  Ancak aranan en önemli özelliklerden biri bahçe şemsiyesi tavsiye edilirken uzun ömürlü bir ürün olmasıdır.

Bahçe şemsiyeleri yaz veya kış aylarında kullanılabilmektedir. Bu sebeple yalnızca yaz aylarında kullanılan şemsiyeler soğuk havalara dayanamayacak kadar hafif olabilmektedir. Bahçelerin, iş yerlerinin ve otellerin en sık ne zaman şemsiyeye ihtiyaç duyacağı belirlenerek alışveriş yapılmalıdır.

Tatil için kullanılan şemsiyelerin boyutları daha küçük, kurulumu daha kolay olmalıdır. Araçlara sığabilmesi, kurulum esnasında vakit kaybettirmemesi gereken bahçe şemsiyeleri tercih edilmelidir. Sabit duran şemsiyelerin yerine hareket ettirebilmesi kolay olanlar kullanılmalıdır. Ayrıca bidon yerine toprağa gömülerek kullanılabilen bahçe şemsiyeleri de yaz ayları için daha uygundur.

Bahçe şemsiyelerinde kullanılan kumaşın kalitesi en önemli konulardan biridir. Bu sebeple herhangi bir markadan şemsiye alınacağı sırada öncelikle kumaşı hakkında bilgi alınmalı ve mümkünse elle dokunarak kontrol edilmelidir. Bahçe şemsiye örtüsü bir şemsiyede bulunan en önemli kısımlardan biridir.

Yaşanabilecek olumsuz olaylar karşısında ürünün garanti belgesi olup olmadığı, değişim veya iade işlemlerinin nasıl yapıldığı öğrenilmelidir. Bu sayede kusurlu bir ürün satın alındıktan sonra yenisini almak, iade etmek, aynı ürünle değiştirmek konularında sorun yaşanmayacağı bilinmelidir. Bireyler, tüketici haklarına uygun olan satın alma işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Bahçe Şemsiyesi Nasıl Yapılır?

Kendisi emek vererek bahçe şemsiyesi yapımı ile ilgilenen kişiler, gerekli malzemeleri temin ettikten sonra şemsiyeyi kolayca kullanılabilir hale getirebilmektedir. Bahçe şemsiyesi nasıl yapılır sorusunun cevabı için öncelikle gerekli malzemeler ve malzemeleri birleştirmek için gereken aletler edinilmelidir.

Bahçe şemsiyesi yapabilmek için gereken malzemeler uygun akrilik veya polyester kumaş, demir çubuk, vana, tel, bidon, vida ve tornavidadır. Bu malzemeler ayrı ayrı elde edilebileceği gibi bahçe şemsiyesi Sakarya adreslerinden satın alınabilecek eski şemsiyelerden de toplanabilmektedir. Bu sayede birbirlerine tam uyumlu parçalar elde edilerek istenen şekillerde şemsiyeler oluşturulabilir.

Bahçe şemsiyesi yapımında dikkat edilmesi gereken özellik şemsiyenin rüzgara karşı ne kadar dayanıklı olduğudur. Bu sebeple demir parçaların yerine tam oturması, kumaşın doğru takılması, iskelete sahip olması önemlidir. Her mevsim kullanıma uygun olmayan bahçe şemsiyeleri kapalı bir poşet veya kutuda saklanarak diğer sene kullanılabilmektedir.

Bahçe şemsiyeleri, ortamları güzelleştiren ve kişileri hem sıcak havadan hem de soğuk havalardan koruyan bir üründür. Farklı boyut, çeşit ve desenleriyle özel üretime açıktır. İster açık ister kapalı alanlarda dekorasyonun bir parçası olabileceği gibi ihtiyaç halinde de kullanıma açıktır.